Glamping Brdy

Na konci slepé cesty z vesnice Hutě pod Třemšínem , uprostřed široké náruče louky vymezené potoky a v obklopení hlučného ticha lesa stojí stan. Není to ale obyčejný stan. Byl vztyčen na místě, jemuž necelé století izolace brdské přírody vdechlo výjimečný ráz, jenž je odrazem laskavě mírné divokosti středočeských hor. Tam, kde se kdysi nacházel uzavřený vojenský výcvikový prostor, je dnes nejkrásnější glamping point u nás. Budete tady spát ve stanu s průhlednou stěnou pod hvězdným nebem, sbírat houby a maliny, koupat se po saunování v dřevěné kádi a večer přemýšlet, jestli vám tváře rozpálilo víno nebo horko od ohniště. A to je taky jediné, co bude zaměstnávat vaše myšlenky.

Fuego

Oheň je element, který oddělil člověka od zvířat a osvětlil cestu k budoucnosti našeho druhu. A právě na plamenech, postaru a přece stále aktuálně, připravují jídlo v kulinářské škole a kempu Fuego. Kurzy probíhají od května do října na lesní louce u Mníšku pod Brdy v předem nespecifikovaných souřadnicích – i to je součástí zážitku. Vaří se tady pod otevřeným nebem, na dřevě, s vínem v ruce, jednoduše a bez ostychu. Chuť masa z ohně si pak můžete užít buď přímo u vater nebo v jurtě dekorované kožešinami. Noc ve spojení s dávnými instinkty zakončíte přespáním v romantickém stanu pod hvězdami.

Nadivoko

Večeře, kterou jste si neobjednali, na místě, o němž nevíte kde je u mlýna tak opuštěného, že začíná mizet. Nadivoko je odvážný koncept večeří pod širým nebem daleko od všeho pro městem unavené lovce pocitů, pro hledače překvapení a vůně země, pro sběratele okamžiků. Odehrává se kdesi na Křivoklátsku, ale kde vlastně se dozvíte teprve až to budete potřebovat. Není tady signál, zato je tady táborový oheň a k večeři hraje nespoutaná cikánská kytara, balkánská skupina, piano nebo se šerem nad lesy nesou do nekonečna verše. Kouzlo spočívá v tom, že nikdy nevíte, jaké kulisy vás obklopí. Dostanete najíst v pěti dějstvích, napít – vše v zážitkové kvalitě – zabalení do vlněné deky budete zpívat u ohně s lidmi, které jste nikdy neviděli a usnete ve stanu s dřevěnou podlážkou, abyste se ráno probudili do světa, který uvidíte zase trochu jinak než dřív.

Další gastronomické tipy napříč celou Českou republikou najdete v knize Czech it Out, kterou můžete objednat zde, a na instagramovém profilu projektu @czech.itout.

Foto: Archiv