Haute couture září v Paříži

/ Redakce

Chystáte se do Paříže? Pokud ne, možná byste měli začít s plánováním cesty. Na tamější radnici se totiž v sobotu 2. března otevřela výstava těch nejskvostnějších rób vysoké krejčoviny.

Haute couture – dvě slova spojující nejvybranější materiály, nejpečlivější techniky a tisíce hodin titěrné práce. Expozici stovky šatů s takovými atributy dalo dohromady pařížské módní muzeum Galliera podpořené společností Swarovski.

V pařížské Hôtel de Ville jsou od soboty k vidění relativně nové modely současných tvůrců či unikáty návrhářů Christiana Diora, Huberta de Givenchy, Yvese Sainta Laurenta, Cristóbala Balenciagy i Pierra Bailmaina z období od 20. do 60. let minulého století. Skutečné bonbonky mezi ostatními sladkostmi reprezentují toalety z druhé poloviny 19. století zakladatele haute couture Charlese Frédéricka Wortha.

Společně s překrásnými róbami radnice vystavuje i dobové fotografie dílen a oděvní ilustrace designérů. „Myšlenkou výstavy je přiblížit nejen krásné šaty, ale i život jejich ateliéru,“ vysvětlil pro New York Times kurátor výstavy Olivier Saillard.

Termín „haute couture“, neboli vysoká krejčovina, do výkladových slovníků vepsal Charles Frederick Worth. Návrhář se slavným ateliérem na rue de la Paix získal zaslouženou slávu a bohatou klientelu přes svoji věrnou zákaznici císařovnu Evžénii. Ve svém módním domě nabízel sezónní kolekce plné velkolepých toalet s revolučními úpravami.

Členství v Chambre Syndicale de la Haute Couture, tedy skupině opatrující tradici vysoké krejčoviny, je přísně podmíněno. Módní domy například musí mít vlastní ateliér s přinejmenším patnácti zaměstnanci a také mají povinnost předvést přibližně třicítku svých děl dvakrát ročně na módních týdnech v Paříži.

Pokud chcete modely, které budovaly oděvní historii, spatřit na vlastní oči, vydejte se do francouzské metropole. Výstava v Hôtel de Ville potrvá až do 6. července. Vstup je zdarma.


Foto: Musée Galliera