Helmut Lang v centru Prahy

/ Redakce

Pražský multibrandový butik DUŠNÍ 3 nově do své stálé nabídky zařadil další módní legendu Helmuta Langa.

Vídeňský avantgardní návrhář Helmut Lang je jedním z nejvlivnějších a nejnapodobovanějších návrhářů posledního desetiletí. Svou kariéru započal v osmdesátých letech, kdy vyzvedl rakouský lidský kroj zpět na výsluní, věnoval se vídeňské secesi a oživil styl hippies a punk. Brzy ale prozřel a zjistil, že tato cesta není pro něj ta zcela ideální a dnes se řadí mezi minimalisty pracující s jednoduchými a strohými tvary. Helmut Lang předvedl svou první celistvou kolekci v Paříži v roce 1986. Tehdy světu ukázal, že jeho jednoduché, užitečné a sportovní oblečení bude dominovat následujícím letům.

Bez odborného vzdělání tvorby oděvu se proslavil jako zakladatel své stejnojmenné značky, se kterou se v roce 1997 přesunul z Evropy do New Yorku. Využíval nové typy materiálů a městskou módu oživil řadou prvků (například zipy), které přejal ze sportovních oděvů. Experimentoval a zaváděl u svých modelů technické tkaniny, hrál si s technologií, ukazoval dámské a pánské oblečení dohromady a jako první předvedl jednu kolekci výlučně na internetu.

Helmut Lang

Helmut Lang

Helmut Lang se stal králem minimalismu, i když on osobně nemá pojem minimalismus příliš rád. Uniformou Helmuta Langa se stalo bílé tričko, černé kalhoty nebo džíny a kožená bunda či perfektně střižené sako. Langův rukopis si získal miliony fanoušků po celém světě a zařadil se mezi nejuznávanější návrháře současné doby. V současné době se značka Helmut Lang prodává ve více než 465 obchodech v padesáti zemích. Kromě vlajkových obchodů v New Yorku, Los Angeles, Londýně, Paříži, Tokiu a Šanghaji je v nabídce obchodních domů Harrods, Barney’s, Bergdorf Goodman, Saks nebo Selfridges. 51 % společnosti drží od roku 1999 v rukách společnost Prada Group, která posunula značku Helmut Lang do luxusnější estetiky a rozšířila sortiment o parfémy a doplňky.

kkk

V butiku DUŠNÍ 3 je již nyní k dostání nová jarní kolekce této značky. Langovu tradiční kombinaci bílé a černé ozvláštňuje mramorový potisk na hedvábných šatech a tunikách, nechybí ani uvolněné topy a šaty ozvláštněné typickým řasením a asymetrií. Chybět nemohou ani tolik oblíbená volně střižená trička v neutrálních barvách. Značka Helmut Lang je v DUŠNÍ 3 připravena pro všechny, kteří chtějí oblékat kvalitní, bezchybně zpracované, nadčasové oblečení, které nepodléhá sezonním trendům.

Foto: Profimedia.cz; Archiv firem