Hill House: Nejnápadnější a nejoriginálnější židle 20. století

/ Redakce

Často sedáváme na židlích či poleháváme na gaučích, které mají svůj příběh i konkrétního stvořitele.

Charles Rennie Mackintosh se narodil roku 1868 v Glasgow, kde až do roku 1913 žil. Nejdříve studoval architekturu a poté uměleckou školu. Svou kariéru započal jako kreslič pro architekty Honeymana a Keppieho. V roce 1896 Charles vyhrál soutěž o návrh Glasgowské umělecké školy a rok poté již získal první velkou zakázku na navržení sítě čajoven v rodném městě. Dařilo se mu rovněž v osobním životě. Oženil se se zkušenou grafičkou a designérkou látek a vitráží Margaret MacDonald, se kterou později vytvořil řadu těch nejkrásnějších interiérů.

Charles Rennie Mackintosh

Charles Rennie Mackintosh

Charles Rennie Mackintosh způsobil v roce 1900 úplnou senzaci svými návrhy interiérů a nábytku pro 8. secesní výstavu ve Vídni. Pravděpodobně jeho nejznámějších ikonickým dílem je tzv. Hill House židle. Jméno získala díky vile, kterou pro nakladatele Waltera Blackieho Charles navrhl a zabydlel. Židli nechal vyrobit ze dřeva s povrchovou úpravou imitující eben. Výjimečným prvkem židle je vysoká opěrka zad připomínající žebřík a sahající až na zem. Horní část této opěrky připomíná mřížku, která se stala typickým vzorem pro Mackintoshové designy.

Hill House židle

Hill House židle

Ve zmiňované vile Hill House Charles Rennie kombinoval tradiční prvky s moderními. Hill House je typická skotská pompézní stavba s hrubou omítkou, nicméně uvnitř ukrývá inovativní interiér. Nejzásadnějšími prostorami ve vile jsou bezpochyby knihovna, hala s tmavými dřevěnými obklady, vzdušný salon, ale především elegantní ložnice, do které Charles nezapomněl rovněž umístit židli s žebříkovou opěrkou.

Ložnice ve vile Hill House

Ložnice ve vile Hill House

Židle se vůbec staly Charlesovou vášní. Rád je používal pro praktické účely do jídelen, ale rovněž jako samostatně stojící nábytek v chodbách či halách. Dalším ikonickým kouskem se stala židle Argyle s vysokými zády zakončenými oválem, která vznikla pro jednu z čajoven Kate Cranston. Pro čajovnu Charles společně se svou manželkou navrhl i židli Willow, která má výrazný geometrický vzor. Geometrie se stala hlavní mottem Charlese Renniea Mackintoshe, který obdivoval práci členů vídeňského hnutí Secese, pro něž byla geometrie symbolem krásy a čistoty.

Židle Argyle

Židle Argyle

V roce 1913 začala sláva Charlese upadat a další zakázky nepřicházely. Charles se s manželkou odstěhoval ze svého rodného města Glasgow a po zbytek života se věnoval pouze malování akvarelů. V roce 1928 ve věku 60. let umírá na rakovinu krku a jazyka. Jeho odkaz však žije dál a kopie unikátních Hill House židlí možná máte doma i vy.

Foto: Profimedia.cz; Archiv firem; Wikipedia.com