Historie módních časopisů: ELLE

/ Redakce

Třetí díl nahlížející do historie těch nejznámějších magazínů nás zavede pod pokličku skrývající několik informací o vzniku a následném rozvoji původem evropského časopisu Elle.

V předchozích dvou článcích stejného typu jsme vám prozradili, kde začínají kořeny populárního Harper´s Bazaar a stejně tak jsme si připomněli dlouholetou historii dnešní módní bible – Vogue.

Elle je po výše jmenovaných dalším ze světově proslulých magazínů, jehož původ ovšem nesměřuje za oceán, nýbrž do blízké Francie. První číslo, u jehož zrodu stál Pierre Lazareff spolu se svojí ženou Héléne Gordon, zde vyšlo v roce 1945, tedy po skončení 2. světové války.

Právě Héléne měla velké zkušenosti se psaním pro HB i Vogue, které mohla využít u zrodu novinky na trhu. Hovořila plynule několika jazyky, její nesmírnou výhodou bylo také odborné vzdělání a vysoká pozice v The New York Times.

Po návratu do Francie se rozhodla využít svých mnohaletých zkušeností a založit vlastní týdeník, který vyšel „na papíře tak žlutém, že jí to připomínalo francouzský chleba“.

prvni cislo

Během několika desetiletí následovala řada cizojazyčných mutací, tak například první americké číslo vyšlo až v roce 1985, o dva roky později Elle zaplavila trh ve Švédsku, Číne, v roce 1994 se přidalo Thajsko a třeba až v roce 2005 Srbsko.

1954

1954

Už od svého počátku se Elle zaměřuje především na ženskou část populace, a to věkovou skupinu 18 až 50 let, během posledních let pustilo uzdu fantazii a nezaměřuje se pouze na módu a kosmetiku, ale je také velkou rádkyní v oblasti zdravého životního stylu, včetně důrazu na pravidelné cvičení.

Na předních stránkách se do dnešní doby objevilo nespočet modelek, hereček či zpěvaček, ale nechyběli ani pánové, jmenujme například Davida Beckhama či zpěváka Pharrella Williamse.

2014

2014

Dnes Elle vychází ve 43 mezinárodních edicích a šedesáti zemích po celém světě. Existuje celkem 33 webových stránek v různých jazycích, které dohromady přilákají zhruba 25 milionů unikátních návštěvníků měsíčně.

Americkou šéfredaktorkou je od roku 2000 Robbie Meyers, anglické verzi vládne přísná blondýnka s rudou rtěnkou Lorraine Candy a ve Francii zase tato pozice patří Valerii Toranian.

Foto: Pinterest