Historie módních časopisů: Harper´s Bazaar

/ Redakce

Možná to některé překvapí, ale je to právě Harper´s Bazaar, který je se svou skoro stopadesátiletou historií nejstarším módním magazínem na světě.

Nejznámějším  módním magazínem je asi Vogue, tím nejstarším ovšem  Harper´s Bazaar, jehož kořeny sahají až do 2. listopadu  roku 1867 ( v té době se ještě jmenoval Harper´s Bazar) a spojen je s firmou Harper & Brothers a první editorkou Mary Louise Booth.

Nejdéle vydávaný módní časopis na světě se ve svých počátcích věnoval nejen módě jako takové, ale snažil se pokrýt všechna zajímavá ženská témata včetně správné etikety či práce na zahradě.

Jeho úvodní čísla, která vycházela každý týden až do roku 1901 zahlcovaly ilustrace evropských designérů, fotografie módních návrhářů, nápady ilustrátorů a řádky editorů.

Byl určen všem ženám  střední a vyšší třídy a ukazoval módu z tehdejšího Německa a Paříže. Vintage obálky ilustrátorů z celého světa, jež jsou opravdovým unikátem, lze dodnes zakoupit na webu art.com.

1929

1929

Z Harper´s Bazaar se na přelomu nového století stal měsíčník a o dvanáct let později jej koupilo vydavatelství Hearst, které jej vlastní dodnes.

Významným mezníkem byla také poválečná vydání nebo osmdesátá léta, během kterých se na obálku dostala první modelka s tmavou pletí – Beverly Johnson.

Beverly Johnson

Beverly Johnson

Mezi nejznámější osobnosti, které tímto časopisem prošli patří například fotograf s neobvyklými nápady Richard Avedon, nechyběl ani proslulý fotožurnalista Martin Munkácsi. Právě on zachytil památný snímek běžící modelky směrem k fotoaparátu, do té doby byla všechna focení přesně připravená a statická.

Připomeňme také grafického designéra jménem Alexey Brodovitch, editorky Dianu Vreeland nebo Nonnie Moore. Současnou americkou šéfredaktorkou je Glenda Bailey.

f4ff98fe911782623a5e696d5bbb555c

Dnes je HB publikován celkem v 43 zemích  napříč celým světem, nechybí země jako Austrálie, Brazílie, Bulharsko, Řecko, Indie, Japonsko, Polsko, Mexiko, Turecko nebo Ukrajina. Samozřejmě také nesmíme zapomenout na jeho českou verzi, jejíž šéfredaktorkou je už dlouhá léta Bára Nesvadbová.

Foto: Pinterest