Žlutá je barvou slunce. Má však hlubokou oděvní historii. Kdo ji nejvíce miloval?

/ Redakce

Žlutá podle některých starých tradic představuje mládí, sílu i božskou nesmrtelnost. V mnoha kulturách je žlutá barvou bohů, symbolem moci králů, princů i císařů a hlásáním svého vlastního božsky nařízeného mocenského stavu. To vše dobře věděly slavné tváře, které se do ní rády oblékaly. Následujete je i vy v nadcházející letní sezoně.

Dnes již žlutá nepůsobí takovou silou, především ne božskou, avšak vyzařuje teplem a štěstím. V módním pojetí může být považována za barvu povstání, díky své živosti i díky tomu, že si žádá pozornost publika a svému uživateli dodává elán. Pár oblíbených modelů starších let, které nosili herečky, hudebníci či výše postavené osobnosti si teď představíme.

Ptáte-li se, zda může žlutý odstín působit sexy, pak vám na tuto otázku odpoví úžasná Brigitte Bardot, která žlutou milovala a v mládí se v ní ráda nechávala zvěčnit.

Brigitte Bardot

V roce 1995 žlutou na vrchol popularity dostala herečka Alicia Silverstone v americké komedii Clueless (Bezmocná). Alice v roli patnáctileté Cher se stala vzorem devadesátých let pro žluté kostýmky. Každá dívka chtěla vypadat jako mladá Cher.

Alicia Silverstone

Křehčí polovina Faye Dunaway z původního seriálu „Bonnie a Clyde“ zanechala rovněž velkou stopu v historickém oblékání. Její úpletový top a baretka na hlavě žluté barvy, zůstávají nezapomenutelné. Kráska s vražednou postavou působila elegantně ve všem a tento model můžeme označit za ikonický.

Faye Dunaway

Elizabeth Taylor pro jednu ze svých mnoha svateb v roce 1964 zvolila krásné žluté lesklé šaty. Se svým nastávajícím Richardem Burtonem se setkali při natáčení Kleopatry, na kterém spolupracovala kostymérka Irene Sharaff, a která Taylor tyto netradiční svatební šaty i navrhla. Od této chvíle se žlutá stala oblíbeným odstínem Taylor a i manžela číslo osm si vzala v šatech v odstínu pryskyřníku.

Liz Taylor

Fitzgeraldův klasický román Velký Gatsby z roku 1974 „spadl do klína“ krásné zrzce Mie Farrow a ačkoliv možná budete namítat, že zrzka přeci ve žluté vypadá vybledle, tahle určitě ne. V šatech nejsvětlejšího odstínu citrónu a v klobouku olemovaném zlatými, třpytivými proužky vypadala Mia neodolatelně.

Mia Farrow

V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na Královnu Alžbětu II, která si oděv na jubilejní průvod v roce 1977 ladila do sytě žluté barvy. Kabát i turban na vlasech s bílými puntíky bylo nemožné přehlédnout.

Královna Alzbeta

Žlutá je především barvou léta. Nechte se inspirovat historií a jeden ze žlutých kousků si rozhodně pořiďte.

Foto: Profimedia.cz; Pinterest.com