Ikonické lampy, které nás fascinují svým příběhem

/ Redakce Foto: Profimedia.cz; Archiv firem

Lampy jsou dnes naprosto nezbytnou součástí každého interiéru. Dokáží vytvořit zátiší i praktickou část pracovního stolu. Některý design lamp však zůstává věrný svým stvořitelům.

Lampa Anglepoise

Mezi ikonické lampy, které dobyly svět a dodnes zůstávají nezměněny, patří lampa Anglepoise. Právě tato lampa potvrzuje naprostou genialitu svítidel. Jejím stvořitelem je George Carwardine, který se specializoval na systémy zavěšení kol pro dopravní prostředky. Genialita rovnováhy se stala alfa omegou všeho, co tento ředitel výroby a designér tvořil. “Lampa Anglepoise je malým zázrakem rovnováhy…rovnováha je v životě vlastností, které si nevážíme tak, jak bychom měli”, řekl o lampě jiný designér Kenneth Grange. Není náhoda, že si v roce 1932 George Carwadine nechal patentovat nový druh pevně stočené pružiny, kterou v ten moment netušil, na co použije. Po dvou letech zkonstruoval lampu na ramenu pohybující se dopředu dozadu, ze strany na stranu a dolů nahoru. Tak vzniklo dokonalé světlo především pro dílny a továrny. V krátké době se díky svému designu stala tato lampa výjimečným kouskem i v domácnostech. Vyrábí se mnoho imitací, což je vždy spolehlivým znakem klasického a nadčasového designu.

Lampa Anglepoise

Lampa Anglepoise

Lampa od Tiffanyho

Nejdříve je nutné podotknout, že tato lampa nemá nic společného s kultovní značkou šperků Tiffany & Co. Jiný slavný muž jménem Louis Comfort Tiffany založil v roce 1885 v New Yorku firmu zabývající se především výrobou skla. Elegantní a barevné sklo Tiffany se rychle proslavilo a skutečný průlom nastal kolem roku 1898, kdy se Tiffany vrhl na výrobu vitrážových stínítek. Drahé, luxusní a ručně vyráběné lampy se staly obratem vyhledávanými. Dekoratéři na ně hodně sázeli. Na lampě byla důležitá hra barev. “Barva je pro oko tím, čím je hudba pro ucho”, řekl Louis Comfort Tiffany. Když se řekne lampa od Tiffanyho, napadne vás pouze jméno Louise Comfort Tiffanyho, ale dnes už se ví, že velký podíl na úspěchu firmy a samotných lamp měla i návrhářka a umělkyně Clara Driscoll. Její spojení s lampami Tiffany odhalily až dopisy s popisem podrobné návrhářské práce, které objevili vědci až v roce 2005.

Lampa Tiffany

Lampa Tiffany

Stolní lampa Evolute

I dnešní design má co nabídnout. Například francouzská designérka Matali Crasset je známá pro svou schopnost dívat se na objekty svěžím pohledem. Svět zaskočila výběrem materiálu pro výrobu stínidla. Vsadila na javorovou dýhu, která je přesně vyřezána tak, aby se jednotlivé kusy vytvořily spojením kulovitý tvar. Při rozsvícení vynikne tenká dýha, která se rozzáří a ukáže přírodní léta dřeva. Díky měkkému světlu tato lampa vytváří v interiéru příjemnou atmosféru.

Lampa Evolute

Lampa Evolute