Co vlastně industriální styl v bydlení skrývá? Tento styl se zrodil v době, kdy se rozhodovalo ve velkých městech (jako například Londýně), co se starými a opuštěnými budovami, dříve sloužícími jako továrny, skladiště, a které po odsunutí průmyslu mimo město, začaly zít prázdnotou. Zbourat je by bylo až příliš snadné, a tak se slova ujali architekti a designéři milující výzvy a pustili se do přestaveb.

Byt či dům industriálního stylu mají své jasné znaky jako rozlehlé prostory bez vnitřních příček, vysoké stropy, velká tabulková okna, často cihlové neomítnuté stěny, hrubé betonové podlahy. Designéři v takovýchto bytech nechávají odhalená potrubí a elektroinstalace, kovové konstrukce nezakrývají a ani dřevěné trámy se nijak nemění.  Prostoru se tedy zachovává jeho historie, vzpomínka na to, čemu dříve sloužil. To samozřejmě může působit depresivně, ale opak je pravdou. Industriální styl nabízí minimalismus, ale nikoli nudu. Originalita hraje dominantní roli, kterou musí nájemce, majitel jednoduše přijmout za svou.

Industriální styl je sice určován hlavně rozlehlým prostorem, ale pokud je vám blízký a váš byt je malý, nemusíte se ho hned vzdávat. Právě naopak, tento styl váš malý byt opticky zvětší a dodá mu lehkost. Pracovat musíte především s původními prvky vašeho domu a doplnit ho o vintage kousky, které tento styl jen umocní.

V industriálním stylu mají své zastoupení především moderní a minimalistické prvky. Důležitou informací pro vás je i fakt, že kousky typické pro tento styl nemusí být nijak drahé, protože řadu věcí pořídíte v bazarech, i vašich garážích či půdách. Často starým věcem stačí dodat nový vzhled a vdechnout jim tak nový impuls.

Typické a snadno rozpoznatelné znaky industriálního stylu jsou velké prostory. Oddělené bývají jen ložnice a koupelny. Často zde najdeme vysoké stropy, které dávají možnost tzv. vestavěných a samozřejmě otevřených pater. Co se materiálů týká, hlavní prim hraje kov. Jak už bylo řečeno, řada věcí zůstává ve svém původní podobě včetně cihlových stěn, které zůstávají bez omítek. Okna většinou zůstávají bez záclon a závěsů. Podlahy bývají vyrobeny z litého betonu nebo hrubě opracovaného dřeva. Ani pro koberce není v industriálním stylu místo.

Co se malby stěn týká, tam je barevná paleta složena především z odstínů materiálů, které v bytě či domě převažují. Nejčastějšími jsou odstíny šedé, hnědé, cihlové nebo bílé. Fádnosti těchto barev se však nemusíte obávat, vše doladíte pomocí doplňků, které kombinujte v odstínech citronově žluté, tmavě růžové nebo pomerančové.

Strohost prostoru oživíte živými květinami, které v industriálním stylu mají své místo. Nábytek volte především praktický a jednoduchý. Nebojte se retro kousků, které však svým designem jsou spíše minimalistické. Základem prostoru bývá většinou velký jídelní stůl, který tvoří srdce domova. Namísto obývacích stěn vsaďte na kovové skříňky, klidně přímo z továren, v kuchyni se nebojte nainstalovat pult jako vystřižený ze závodní kuchyně. Stále mějte na paměti, že kov hraje prim. Pokud máte někde starý žebřík, opravte ho, natřete a postavte klidně někam do rohu. Do industriálního stylu patří.

 

Sedací nábytek volte jednoduchý v neutrálních barvách a hoďte na něj polštáře, které prostor zútulní pro večerní polehávání u televize. Nikdy nepodceňujte osvětlení prostoru. Světla jsou v tomto stylu zcela nezbytné. Volte kovové tovární lampy nebo čiré sklo a přiznanou žárovkou. Do rohu místnosti umístěte tzv. reflektor nebo filmové osvětlení. Nyní je těchto světel na trhu celá řada.

 

Industriální styl je krásný pro svou jednoduchost, volnost, vzdušnost, multifunkčnost. Při zařizování bytu či domu v tomto stylu na to klaďte důraz. Čím méně tím více. S dekoracemi to tedy moc nepřehánějte a onu svobodu prostoru si raději užívejte.