Instalace Simply 98 pieces

/ Redakce

Instalace Simply 98 pieces Karolíny Juříkové a Jana Grombiříka v SIMPLE concept store se zamýšlí nad hodnotou oděvu.

Prvotním impulsem projektu se staly modely Karolíny Juříkové oceněné ve studentské soutěži Simply for Simple a následně vystavené v SIMPLE concept store v Pařížské ulici. Autorka pracovala s myšlenkou zachování vzpomínky a uctění hodnoty konkrétního kusu oděvu. Výchozí inspirací se jí stala halenka po prababičce, autenticky a intimně vypracovaná. Vzpomínku na ní převedla do nového současného oděvu tak, že zachovala konkrétní prvky (členění, stuhy apod.). Zároveň tak vyjádřila jistou pietu k řemeslu a k vnímání hodnoty oděvu obecně. Oděv se dnes dostává v globální rovině do kategorie spotřebního zboží, k němuž si téměř nevytváříme vztah. Představa, že nás jeden kus oděvu provází i desetiletí, jak tomu bylo kdysi, je dnes prakticky nereálná. Téma identity jedince a jeho individuálního vztahu k oděvu autorka rozvinula ve volných objektech.

Projekt oslovil kreativního ředitele SIMPLE concept store Lukáše Loskota, který nabídl mladé návrhářce, aby ho představila v SIMPLE. Autorka vyčíslila hodnotu halenky z vítězné kolekce Simply for Simple a za tuto částku nakoupila bílá trika, symbolický prvek každodenního oděvu současnosti. Celkový počet triček se rovnal 98 kusům. Bílá trika autorka navrstvila na sebe a řezáním vytvořila objekty – segmenty, jež galerijním způsobem vystavila a tím je uvedla do kontextu, kde získaly hodnotu artefaktu. Unikátní instalace Simply 98 pieces představuje setkání fotografa Jana Grombiříka a návrhářky Karolíny Juříkové nad tématem hodnoty oděvu  v současné době.

Fotografie pracují s vnímáním hranic mezi módní a uměleckou fotografií v kontextu výstavního prostoru. Důležitou roli zde hraje modelka Daniela Kociánová, která je představena v kontroverzní podobě androgynní persony. Díky přítomnosti modelky na fotografiích se pozornost obrací k hledání identity člověka v současném světě.

V butiku SIMPLE došlo k nádhernému spojení dvou umělců. Karolína Juříková je studentkou ateliéru Design oděvu a obuvi na pražské VŠUP. Autorka ve svých pracích reaguje na aktuální dění a společenské aspekty při zachování sofistikované chmurně romantické estetiky. Fotograf Jan Grombiřík je studentem Reklamní fotografie Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Ve své tvorbě se nejvíce soustředí na práci s osobnostmi nejenom z módní branže. Jan Grombiřík spolupracuje s prestižními galeriemi (Galerie Dvorak Sec Contemporary, Leica Gallery Prague, Dům umění města Brna, V1 Gallery, Milk Studios) a magazíny (Vice, Dolce Vita, Inspire, TANK, Mykromag, Interview). Karolína Juříková s Janem Grombiříkem spolupracuje dlouhodobě. V loňském roce se společně představili v rámci projektu VIZE v Domě umění města Brna. V současnosti jsou její práce k vidění v galerii DOX v rámci expozice “Výstava 2012”.

 

Foto: PR firem

0 Comments

Leave a Comment