Iris: Poznejte květinu Bohů, kterou milují kosmetické značky

/ Redakce

V antickém Řecku patřil kosatec zlatokřídlé bohyni duhy, milostné doručovatelce zpráv mezi Diem a Hérou a také převaděčce ženských duší na místo věčného odpočinku. Latinské jméno této bohyně – Iris – dalo ostatně i botanický název kosatcům. Jeho kouzlo objevily v poslední době také kosmetické značky, které na tuto magickou květinu nedají dopustit.

Severští Vikingové uctívali v kosatci božstva jara, šťastného období po dlouhém období tmy a chladu. Také v Holandsku patřil kosatec k vítání jara.

LOccitane-Iris-Bleu-Iris-Blanc

Nedefinovatelná a jedinečná, taková je květinová vůně dvou druhů kosatců spojených v nové řadě Modrý Iris & Bílý Iris z La Collection De Grasse od značky L’Occitane. Sladce vonící bílý iris ze Středozemí kontrastuje s intenzitou modrého irisu z Grasse a vytváří unikátní proměnlivou vůni, která je chvílemi intenzivní a nespoutaně divoká a chvílemi zase jemná jako čerstvě vyprané prádlo vonící po něžných fialkách.

 

Vybrat si můžete z několika produktů celé řady. Součástí kolekce je Sprchový gel Modrý Iris & Bílý Iris, Tělové mléko, Klasické mýdlo Modrý Iris & Bílý Iris a Krém na ruce s obsahem 2 % bambuckého másla.

Velkou specialitou je pak toaletní voda Modrý Iris & Bílý Iris, která evokuje pohlazení ranního vzduchu na tváři. Vůně se otevírá svěžími ovocnými tóny černého rybízu a citrusů, na něž navazuje intenzita modrého irisu. Květinové srdce tvoří bílý iris jemně okořeněný vůní ylang-ylang. Vrcholem je pak příjemná, sladce sametová vůně broskví. Kontrastní vonné putování završuje pižmo a cedr. Vůně obsahuje extrakt z modrého irisu z Grasse i extrakt z bílého irisu ze Středomoří.

Tuto překrásnou květinu si vybrala také značka Van Cleef & Arpels, která po ní pojmenovala svůj parfém – Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d’Iris. Bois d’Iris je dřevitá pudrovitá vůně pro ženy z kolekce Collection Extraordinaire. Všechny parfémy z této luxusní řady jsou unikátní svými speciálními kompozicemi vytvořenými z těch nejvytříbenějších a nejvzácnějších surovin. Parfemovanou vodu vytvořila renomovaná návrhářka parfémů Emilie Coppermann a její vysoce originální vonná kompozice se skládá z akordů kosatce, myrhy, francouzského labdana či jantaru.

I toaletní voda Iris od Crabtree & Evelyn je velmi okouzlující. Smyslná vůně Iris získává své specifické aroma z kořene kosatce, jež byla velmi ceněnou esence v období renesance. Dále také obsahuje směs santalového dřeva, patčuli a vetiveru.

Foto: Archiv firem