Jak prodloužit krásu oblíbených bot? Máme pro vás 4 tipy

Koupila jste si boty, které jsou úchvatné, pohodlné a nadčasové, jenže už za pár měsíců vypadají opotřebovaně? A i když si přejete aby vydržely navždy, už za pár let je musíte s lítostí pohřbít na dno popelnice? Možná není chyba v samotných botách, ale spíše v tom, jak se k nim chováte.

Ne, nemluvíme o levných a nekvalitních botách, které by nevydržely dvě sezóny ani kdybyste je večer uspávala s pohádkou. Mluvíme o botách do kterých se vyplatí investovat, které by mohla s radostí nosit ještě vaše dcera, přesně o takové boty se vyplatí se starat. Kvalitní boty by neměly mít problém vydržet v plné parádě i několik let a dokonce desetiletí, jenže to se k nim nesmíte chovat špatně. Naopak, musíte je hýčkat a dopřát jim nejen péči, ale i oddych. Zní to divně? Věřte, že to funguje.

4d7f5c8fa9f895d420d35ee49da1abb0Ukládejte boty ke spánku
Je to trochu nadsázka, ale vlastně ne tak docela. Místo toho, abyste boty večer zakopla do botníku, pěkně je po celodenní chůzi očistěte, nechte vyvětrat, do špičky zasuňte hedvábný papír nebo noviny, aby byla špička vypjatá a aby se odsála vlhkost. Pak je uložte do krabice. Jedině tak se jejich materiál zbytečně nepomačká, prach a špína se do nich nezažere a pot je nerozleptá. Výmluvu typu “Nemám na krabice místo” si nechte na jindy, zase tolik místa těch pár krabic nezabere a boty vaši péči ocení.

3386b10a0f6e0454a14c97241ce25922Chce to okamžitou léčbu
Sem tam člověk na ulici zakopne a jako na potvoru si vždycky odře své oblíbené boty. Nemávejte nad malou odřeninou rukou a raději si nechte boty okamžitě spravit, i do malé trhlinky se může dostat prach a vlhkost a materiál bude rychleji stárnout a opotřebovávat se. Jen si dobře vyberte, kdo vám bude boty opravovat, raději se nespoléhejte na expresní opravny a svůj poklad svěřte do rukou opravdového mistra. V tomhle případě se nevyplatí šetřit.

b73cb5c1eb8ca92d34d8e4d1b97bdafeKontrolujte podrážku
Nečekejte až bude vaše podrážka sešlapaná tak, že budete na jednu stranu doslova napadat. Nejenže to není hezké a je to opravdové módní faux pas, ale hlavně tím poškozujete celou botu. Opět se do ní mohou dostat nečistoty a voda, které z vašich bot udělají hromádku neštěstí. Jedná-li se o boty sezónní, měly by se k ševci dostat vždy před tím, než je uložíte k půlročnímu odpočinku. Ty, které nosíte celý rok, pak na revizi pošlete dvakrát do roka.

Nechte boty oddychnout
Nosit jedny boty každý den není zdravé ani pro vaše nohy a ani pro vaše boty. Nemusíte je střídat každý den, i když by to bylo nejzdravější, ale oddychnout byste jim měli dát alespoň třech dnech nošení.

Zdroj foto: Pinterest.com