Udělejte si plán

Než se pustíte do studia, udělejte si rozvrh, co všechno se potřebujete naučit, na kdy a kolik času vám zhruba učení zabere. Pokud máte učiva hodně, je dobré si vše dopředu vytisknout, nachystat všechny podklady, půjčit si knížky v knihovně. Pak si udělejte časový plán, kdy a jak dlouho se budete učit.

1+

Místo k učení

Na učení byste měli mít klid, proto si ukliďte pracovní stůl, ať vás nic nerozptyluje. Učení vleže v posteli není úplně dobrý nápad, tělo takovou polohu bude brát jako impulz k odpočinku. Nebo se choďte učit ven, na čerstvém vzduchu vám to půjde samo.

2+

Nenechte se ničím rušit

Telefon a televize jsou samozřejmě vypnuté a až vás bude někdo lákat ven, nekompromisně jej odmítněte.

4+

Dělejte si přestávky

Učit se celý den nebo několik hodin v kuse je nesmysl. Mozek tolik informací najednou nedokáže zpracovat a uložit. Ideální je učit se jako ve škole. Vždy 45 minut a pak krátká pauza. Potom malé opáčko, abyste zjistili, jestli si naučenou látku pamatujete. A takhle pořád dokola. Ale samozřejmě ne celý den. Učte se třeba dopoledne a pak zase až večer, ať si mozek i tělo odpočinou.

5+

Opakování je matka moudrosti

Látku si nejdříve v klidu pročtěte, ať víte, co vás čeká. Učte se ji ideálně nahlas a několikrát. Pak si ji bez papírů nahlas přeříkejte, jako byste už byli zkoušeni a někomu látku vysvětlovali. Zkuste si třeba napsat malé papírky s několika nejdůležitějšími body, ať víte, co u každé otázky rozhodně musíte říct.

3+