Jaké jsou nové trendy v estetické dermatologii?

/ Redakce

Omlazování pleti je stále aktuální téma, které zajímá většinu žen. Podle nejnovějších vědeckých výzkumů však samotné vyhlazování vrásek nestačí. Kam se estetická dermatologická péče posune a jaké jsou nejnovější trendy?

Zákaznice estetických dermatologů už nejsou často spokojeni s metodami, které pouze vyplňují vrásky. Touží po mladistvém vzhledu a to dané ošetření přinášet nutně nemusí.Výzkum prokázal, že skutečným problémem je často ztráta objemu pleti. Proto byly vyvinuty speciální metody, které obnovují právě ztrátu objemu v obličeji. Přední dermatoložka Dr. Hemy Sunderman z Washingtonu DC, která spolupracuje se značkou Eucerin tuto problematiku přiblížila o něco více.

 

Jaký problém má většina žen, které navštíví Vaši dermatologickou ordinaci?

Ženy si stěžují, že jejich pleť ochabuje a výraz obličeje jednoduše nevypadá tak jako dřív, když byly mladší. Často říkají, že vypadají unaveně, bez energie, bez výrazu, zamračeně nebo smutně – i když se ve skutečnosti uvnitř tak necítí.

Uvědomují si ženy, že příčinou změny výrazu jejich obličeje je ztráta objemu?

Mnoho žen, které přicházejí do mé ordinace, neví o problému, jakým je úbytek objemu, ani to, že je klíčovým aspektem procesu stárnutí. Obvykle se zaměřují spíše na vrásky.

Co může vyvolat nebo zhoršit ztrátu objemu v obličeji?

Kromě procesu stárnutí obecně může ke zvýšené ztrátě objemu v obličeji vést rychlý úbytek na váze či udržování nízké tělesné váhy. Dalšími faktory životního stylu, které mohou ovlivnit objem v obličeji, jsou kouření, fyziologický stres a psychologický stres. Nadměrné vystavování slunci narušuje kvalitu tkáně a snižuje pružnost, což také může způsobovat ochabování pleti. I genetika samozřejmě hraje svoji roli.

Je něco, čím můžeme ztrátě objemu v obličeji zabránit, například používání krémů nebo cvičení?

V současnosti není na trhu krém, který by účinně zabraňoval ztrátě objemu. A co se týče cviků pro svaly obličeje – přílišné namáhání obličejových svalů může ve skutečnosti tento proces ještě zhoršit.

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými etniky a jejich typy pleti, co se týče objemu v obličeji?

U tmavších typů pleti obvykle nevznikají vrásky tak snadno, neboť si lépe zachovávají pružnost, zatímco u lidí se světlejšími typy pleti se vrásky vytváří mnohem snáze. Ztráta objemu ale postihuje všechny typy pleti a je primárním znakem stárnutí jak u světlých, tak u tmavých typů pleti. U tmavších typů pleti může být ve skutečnosti ztráta objemu dokonce v některých oblastech obličeje, například pod očima, výraznější. Mezi příznaky ztráty objemu patří propadlé partie pod očima, postupný pokles koutků úst – takzvaně „zamračená ústa“, zplošťování tváří a vrásky či rýhy na čele.

Které metody pro obnovu objemu obličeje jsou u pacientů nejoblíbenější?

Někteří pacienti chtějí zákroky, které pro ně nejsou vhodné, protože nechápou skryté příčiny projevů stárnutí, které vidí na své tváři. Pacientka může například přijít s žádostí o botox, i když ve skutečnosti by její pleť potřebovala ošetření pomocí výplně. Pacientky si často neuvědomují, že nejvíce potřebují obnovit objem. V mé ordinaci jsou číslo jedna právě fillery – vyplňující látky, protože podle mého názoru je obnova objemu tím nejúčinnějším a zásadním krokem pro omlazení.

Jaký je Váš názor na budoucnost v trendech omlazujících ošetření?

Jedním z trendů v budoucnosti jistě bude, že si stále více a více lidí uvědomí, jak zásadní roli hraje při procesu stárnutí ztráta objemu. Jsem přesvědčena, že pacienti si to již začínají uvědomovat. Musíme je ale také informovat o vědeckých aspektech stárnutí, a jakým způsobem ovlivňují to, co vidí, když se podívají do zrcadla. Nyní si uvědomujeme důležitost objemu pro obličej jako celek, nezaměřujeme se pouze na jednu či dvě oblasti, takže myslím, že nás v budoucnu jistě čekají některé úžasné nové technologie pro obnovení objemu, které budou působit na obličej jako celek.

Dr_Hema_Sundaram-1

Foto: Archiv, Profimedia