Proč LA?

Slavnostní zahájení proběhlo v Natural History Museum, další program a přehlídky se pak konaly  v módní čtvrti California Market Center. Volba Los Angeles pro veganský event nebyla náhodná, město celebrit totiž schválilo zákon, který zakazuje prodej kožešin jinde než ve vintage buticích. Móda však samozřejmě nebyla jediným tématem. Cruelty free aspekt se týká i beauty oblasti, pro níž byla vyhrazena veganská lounge.

Vize: Globální etická móda

Veganské jídlo je krok první, cruelty free fashion a beauty následuje nedlouho poté. A první ročník Vegan Fashion Week se rovnou odehrál s myšlenkou vybudovat globální etickou módu. Během čtyř dnů tak byly představeny a podpořeny značky, jež se vyhýbají použití živočišných produktů. Za organizací i ideou stojí Emmanuelle Rienda, jež eventem vzdala hold zvířatům a vyzvala k ukončení jejich vykořisťování. Kdo postrádal v módě politickou message, tady je.

Od Ralpha Laurena k vegan fashion

Rienda pracovala dlouhou dobu v módním průmyslu, a jak sama řekla, propagovala fast fashion, používání animálních materiálů a prodávala velké množství kožených produktů módním domům. Na Vegan Fashion Week však ukázala alternativu všeho jmenovaného. Pomohlo k tomu celkem 54 veganských společností. A co nového přinesly na trh? Značka Enda nabízela faux shearling s akrylovou vlnou nebo v pračce pratelný tvíd bez obsahu vlny. Její zakladatelka Ran Enda byla zaměstnaná u labelu Ralph Lauren a denně pracovat s kůží a kožešinou byl pro ni boj. Johanna Ohayon Zenou, zakladatelka JOZ Couture, zase vytváří svatební a večerní šaty z recyklované organické bavlny a má dost práce s oblékáním nevěst pro kompletně veganské svatby. Značka Arsayo pak místo kůže používá korek s argumentem, že kromě skvělé náhražky je splněný i etický aspekt. Strom totiž zůstává neporažený, používá se jen jeho kúra.

Listy ananasu místo kůže

Většina značek vznikla během záslužného boomu posledních let, veteránka Rebecca Mink, bývalá módní stylistka, která navrhuje oblečení pro vegan celebrity, jako je Miley Cyrus, však založila svůj label už v roce 2000. Aktuální generace ale už konečně pátrá po složení a původu svého šatníku. A jaké ekologické materiály se na fashion weeku objevily? “Kůže” z listů ananasu, jablek, žampionů, pomerančových vláken nebo kávy.

Front Row: Strong

Ani Vegan Fashion Week se neobešel bez účasti celebrit. V první řadě zpravidla usedala Mena Suvari, která oblékala outfity od veganských značek. Sama je vegankou poslední dva roky a svěřila se s momentem, kdy se rozhodla změnit i své oblékání. Seděla v losangeleské restauraci Little Pine, jež patří hudebníkovi Mobymu, podívala se na svou koženou kabelku za 1 300 dolarů a cítila se pokrytecky. Od té doby je její šatník čistě veganský, založila instagramový účet zaměřený na veganskou módu a plánuje i svou vlastní oděvní linii. Mimochodem, 100% z výdělku Mobyho restaurace putuje k organizacím na ochranu zvířat. Sám hudebník tak na veganském týdnu módy nemohl chybět.

Zdroj a foto: The New York Times