Již brzy otevřeme první okénko adventního kalendáře

/ Redakce

Adventní kalendáře patří bezpochyby k Vánocům již řadu let. Děti se na ně těší pomalu od léta. Skrývají v sobě nejen sladkosti a různé drobnosti, ale především krátí čas, kdy dorazí Ježíšek.

Historie adventních kalendářů sahá do roku 1851, kdy se vyráběly ručně a byly považovány za umělecká díla. První tištěný adventní kalendář vznikl naprostou náhodou a to v roce 1908. Nápaditý mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu nechal vytisknout vystřihovací kalendář s názvem V zemi Ježíškově, který ale ještě neměl otevírací okénka. S tím se Lang nespokojil a již brzy nechal tisknout ten s okénky, který v sobě začal skrývat svá tajemství.

Adventní kalendáře vždy byly určeny dětem a to nejen ke zkrácení čekání na Štědrý den, ale rovněž k připomenutí tradic a biblických příběhů. V kalendáři vždy bylo zachyceno poselství adventní doby, kdy se křesťané připravují na Vánoce a příchod Ježíše Krista. Kalendáře měly učit děti trpělivosti a otevřenosti při čekání na odměnu, která má přijít v podobě narození spasitele.

Dnes už adventní kalendáře slouží jen ke zkrácení čekání na dárečky. Biblické příběhy nahradily princezny, krtečkové a jiné dětské pohádkové postavičky. Nicméně vzniká nový trend vytváření vlastních adventních kalendářů, které ukazují talent pro design. Použít lze i role od toaletního papíru, krabičky, ponožky i skořápky vlašských ořechů. To, že fantazii se meze nekladou dokazují i níže přiložené fotografie ze sociální sítě pinterest.com, které vás mohou inspirovat pojmout adventní dobu trochu po svém.

Foto: Pinterest.com; bellarose.cz