Když investiční zlato, tak švýcarské, pokud investiční mince, tak z Vídně

/ Lenka Komrsková

Akcie opět v krizi neobstály a již tradičně se jako nejlepší ukázala být investice do drahých kovů. Konkrétně do investičního zlata.

Kdo zlatu konečně začal věřit a chtěl by do něj investovat, má teď problém. Je jej na trhu nedostatek. Až třetinu světové produkce zlatých cihel totiž vzniká ve švýcarském kantonu Ticino, a to ve třech světově prestižních rafineriích: Argor-Heraues, PAMP a Valcambi. Ty však byly dva měsíce kvůli koronaviru zavřené. Což se nyní projevuje akutním nedostatkem zlatých investičních slitků. Cena zlata roste. Někteří jej prodávají, aby vydělali, jiní nakupují, dokud není ještě dražší, protože se ukazuje být sázkou na jistotu. Jelikož však žádná česká mincovna zlaté slitky (cihly) nevyrábí, nelze dvouměsíční výpadek produkce prestižních dodavatelů zlatých slitků hned tak nahradit. Přitom výše zmíněné tři rafinerie vyprodukují až třetinu celosvětové produkce investičních zlatých cihel.

Odborníci dnes jako alternativu doporučují investiční zlaté mince

Pokud vám však nejde o numismatickou hodnotu mincí, je důležité si správně vybrat. Dobrou radu jsme dostali ve specializované numismatické prodejně v pražském obecním domě. Světoví, ale i čeští investoři s oblibou investují do rakouských zlatých investičních mincí – Wiener Philharmoniker. Jde o uznávanou a celosvětově prestižní značku. Ředitel prodejny, pan Palas, poznamenává: „Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti proto mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené.“

Nákup mincí ve srovnání se slitky má dokonce hned několik výhod

Předně jsou estetičtější, takže z vlastnictví zlatých mincí budete mít větší estetický požitek. Zajímavostí je, že je dokonce nakoupíte o něco levněji než investiční zlato ve formě slitků. Přitom výkup se odvíjí od hmotnosti, takže zlato z mincí i z cihly prodáte za stejnou cenu. Lze tedy říct, že investiční zlaté mince nejsou alternativa, ale dokonce lepší investice. Mince Wiener Philharmoniker se nabízí jako investiční, takže u nich nepřiplácíte za estetických a uměleckou hodnotu, ale ani neplatíte DPH. Tím se odlišují od numismatických sběratelských mincí.