Klobouky vrací na výsluní i čeští designéři

/ Redakce Foto: Profimedia; MBPFW; Wikipedia

Často se tvrdí, že když žena chce být zajímavá, zvolí ke svému outfitu klobouk. Na módních akcích v sekci street stylu to často vídáme a málokdy jsme nadšení, protože se jedná spíše o prvoplánové pokusy o netradiční módní variace. Ale klobouky vždy měly a mají místo ve světě módy a je škoda, že je neumíme nosit se skutečnou grácií.

Pokrývky hlavy lidstvo zná od nepaměti. Hlava vždy byla považována za nejdůležitější a nejcitlivější část těla, a proto lidé měli tendenci ji nejvíce chránit. Pokrývka hlavy se tak jednoduše stala významnou částí oděvu, na který se postupně kladl čím dál tím větší důraz. Pravděpodobně nejzásadnějším obdobím pro klobouky byla renesance a baroko, kdy se bez klobouku nikdo neobešel, tedy především vyšší třída.

Klobouk je ve srovnání s čepicí více propracovaný a dělí se na tři části – střecha či korpus mívá ploché dýnko, spodní okraj je široký, plochý nebo zvlněný, zvaný krempa, obepíná celý obvod klobouku jako okruží. Klobouk se v minulosti stal natolik oblíbeným, že jím panovníci často nahrazovali i samotnou královskou korunu. Klobouky se často v minulých dobách staly nedílnou součástí uniforem a často byly jasným znakem postavení osoby ve společnosti. Klobouk měl i důležitou společenskou úlohu. Pánové beze slov, pouze smeknutím klobouku, zdravili kolemjdoucí, projevovali úctu vrchnosti či zemřelým.

Jennifer Aniston

Klobouk se stal rovněž ochranou před slunečním zářením, které je v současné době více než nutné. Vše ostatní je zapomenuto a klobouk se stal především součástí osobitého stylu a vytříbeného vkusu. Na to sázeli významní módní návrháři, kteří se právě klobouky často proslavili. Nezapomeňme připomenout rovněž legendární a ikonickou Coco Chanel, která si místo v módě v podstatě vydobyla skrze klobouky, které bohatým dámám tvořila a započala tak svou nedostižnou módní kariéru.

Coco Chanel

Její konkurentka a věčná sokyně Elsa Schiaparelli na různé pokrývky hlavy nedala dopustit ani ve svém osobním šatníku a několika kousky se navždy proslavila. Její klobouček ve tvaru boty se zapsal do dějin odívání.

Elsa Schiaparelli

Nelze nezmínit velkého mistra jménem Christian Dior. Jeho klobouk z řady New Look doslova odstartoval revoluci v oblékání a dodnes patří mezi módní klenoty, i když často byly nazývané dramatickými a pro svou velikost dokonce koly od vozu.

Christian Dior New Look

V současnosti je vše jiné a z nošení klobouků se stala individuální záležitost. Ženy se ostýchají je nosit, berou tento styl za extravagantní a sladit ho s celkovým outfitem berou za velkou výzvu. Tu přijala například přední česká návrhářka Kateřina Geislerová, která na březnovém Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku představila kolekci vyrobenou ve spolupráci s českou firmou Tonak a vytvořila kromě nádherných modelů i řadu klobouků, které nás naprosto uchvátily. Nechte se inspirovat i vy a jeden unikátní kousek si pořiďte a noste s hrdostí.

Kateřina Geislerová A/W 2017