Knihy, které stojí za to číst!

/ Redakce

Tři knihy, tři zajímaví autoři, tři různé žánry. Všechny však stojí za to přečíst.

AMATÉR

Nesmírně napínavý špionážní román AMATÉR patří k těm nejlepším, co americký spisovatel a novinář Robert Littell napsal. Navíc nám bude svým způsobem blízký. Část se odehrává v Československu a v jeho filmové hollywoodské podobě hrají Jan Tříska, John Savage, Christopher Plummer a další.

Brooklynský rodák Robert Littell – známý americký spisovatel a novinář, držitel mnoha prestižních ocenění – začínal pracovní kariéru jako důstojník u amerického námořnictva. Později pracoval mnoho let jako žurnalista pro Newsweek. Poslední roky žije ve Francii. Zaměřuje se především na špionážní novely, které se často týkají CIA a Sovětského svazu. Postupně se vedle Johna Le Carre a Grahama Greena proslavil jako jeden z nejlepších autorů tohoto žánru, někdy je dokonce označován za jeho vynálezce. Vztah k literatuře a psaní předal i svému synovi Jonathanovi, jež je proslulý zejména díky románu Laskavé bohyně.

???????????

MIMOŘÁDNÝ ŽIVOT FRANKA DERRICKA, 81 LET

Frankovi je jedenaosmdesát a právě začal žít! Do jeho života totiž právě vstoupila pečovatelka Kelly Christmasová…

Zvlhlé sušenky, scvrklé brambory anebo železná zásoba konzerv se špagetami. Takhle vypadala Frankova lednice, než k němu nastoupila pečovatelka Kelly Christmasová. Udělala pořádný vítr nejen v potravinách, ale i v jeho životě. Takže nakonec nehoda, která mu způsobila pár zlomenin na těle, bylo to nejlepší, co ho mohlo potkat! Kelly za ním bude docházet další tři měsíce. A to ještě netuší, že Frank nosí v hlavě plán, jak její návštěvy co nejvíc prodloužit.

“Tohle není kniha o starém muži, ale o muži, který zničehonic zestárl… Jestli moje kniha čtenáře pobaví, rozveselí a dojme, budu rád. Možná pak zatelefonují svým rodičům nebo prarodičům, jen aby zjistili, jak se jim daří,” řekl J. B. Morrison o své knize.

Mimoradny zivot Franka Derricka, 81 let_nTZ

ZEĎ VZPOMÍNEK

Tato kniha bývá považována za vrchol dosavadní tvorby ANTHONYHO DOERRA. Úvodní příběh získal ocenění National Magazine Award v kategorii krásné literatury, druhá povídka byla označena za „mistrovské dílo vynikajícího pozorovatele a ukázku intuitivního smyslu pro poetiku,“ čtvrtá povídka dostala Cenu O. Henryho a za pátou povídku autor obdržel cenu The Pushcart za rok 2011. Sbírka povídek vás vezme na více míst a seznámit s více lidmi než román?
Po přečtení knihy Anthonyho Doerra může čtenář na tuto otázku odpovědět kladně. Jeden z nejtalentovanějších a nejúspěšnějších amerických autorů současnosti v ní zavede čtenáře nejen na čtyři světadíly, ale také do světa své fantazie, v němž literární postavy působí jako skuteční lidé. Proslulý autor se zabývá vzpomínkami, které představují zdroj smyslu i soudržnosti našich životů a křehké propojení mezi námi a ostatními. Každou hodinu zmizí ze světa nekonečné množství vzpomínek. Paralelně s tím však další a další děti poznávají své okolí, zahánějí temnotu, vytvářejí nové vzpomínky, a znovu tak budují svět.

V úchvatné titulní povídce se mladý chlapec z JAR zmocní tajemství jedné staré ženy, úlomku minulosti, který má moc změnit mu život. V Řece Nemunas se dospívající osiřelá dívka stěhuje z Kansasu do Litvy a objevuje svět, v němž se mýty stávají skutečností. Povídka nazvaná Vesnice 113, za niž autor získal ocenění O’Henry Prize, vypráví o budování přehrady Tři soutěsky a staré semenářce, která hlídá dějiny vesnice určené k zaplavení. A v příběhu
Život po životě pronásledují ženu, jež přežila holocaust, přízraky jejích německých kamarádek z dětství, ona však nachází útěchu v něžné péči svého vnuka. Každá z povídek je připomínkou nádhery života – tajemné krásy semínek, zkamenělin, jesetera, mraků, vysílaček, listí, zkrátka nesmírného bohatství našeho světa.

ZEĎ vzpomínek TZ

Foto: Archiv firem