Kokosový olej: Nejlepší věc na světě

/ Redakce

Pamatuji se ten okamžik, kdy mi před lety poprvé přistála na stole lahvička kokosového oleje. Měla jsem trochu nedůvěru k něčemu, co se dá použít na smažení, do salátu i na vlasy a obličej, a tak jsem jej darovala kamarádce a na nějaký čas uložila k ledu. Čím dál častěji jsem o něm v posledních letech četla, ale nikdy jsem jej sama na vlastní kůži nevyzkoušela, až letos. A řeknu vám, je to zázrak.

cb672b15086103511a1ee6235fa7d449Po kokosovém oleji jsem sáhla jako po poslední záchraně svých vlasů, které jsem si, přiznávám vlastní hloupostí a domácím odbarvováním, zničila tak, že připomínají suchou trávu a ne kadeře. Po jednom nanesení, jakoby se vzpamatovaly a začaly znovu žít, a tak jsem to zkusila i se suchými a rozpraskanými patami a také s pokožkou a když už to fungovalo na povrchu, rozhodla jsem se vyzkoušet to i zevnitř a začala díky kokosovému oleji hubnout. Vlastně můžu být takovou chodící reklamou na prospěšnost kokosáče. A tak bych i vám chtěla připomenout, na co všechno a jak se tahle vonící zázračná věc používá.

Vlasy

Kokosový olej běžně používají ženy na Srí Lance, v Barmě nebo v Indii a to nejen pro lesklé a krásné vlasy, ale také proti šedinám. Působí proti lupům, změkčuje a vyživuje vlasy, zamezuje jejich vypadávání, lámání a krepatění, ale také udržuje vlasovou pokožku krásně hydratovanou. A jak ten zázrak použít? Skvěle působí, pokud jej na 15 minut vetřete do vlasů před jejich mytím, ale pokud máte kadeře vysušené a polámané od slunce natolik, že šustí, bude to chtít silnější terapii. Naneste olej na vlasy, vmasírujte od kořínků až ke konečkům a nechte působit celou noc. Zaručeně poznáte rozdíl.

0bb8b880d6d6d5f1cf1c41f64a80f918Pokožka

Výhodou kokosáče je, že se krásně vstřebává do pokožky a nezanechává mastný film, proto se hodí jako náhrada tělového mléka, krému na obličej i mléka po opalování. Podle mnoha studií je prokázáno, že olej má hydratační, antiaging i regenerační účinky a navíc působí jako přírodní opalovací krém nebo odličovací mléko. Navíc dokáže ulevit od kožních problémů jako je lupénka nebo dermatitida. A co víc, překrásně voní.

Ztvrdlé paty

Trápíte se se ztvrdlými patami, které praskají, bolí a ni když chodíte pravidelně na pedikúru, nevypadají hezky? Pak zkuste právě kokosový olej. Po každé koupely i během dne si paty promažte trochou oleje a za pár dní můžete vidět výsledky.

Zuby

Bude se to možná zdát divné, ale kokosový olej je skvělý na ústní hygienu. Po každém vyčištění zubů si ještě minutu čistěte kartáčkem namočeným do kokosového oleje. Ten nejenže po několika týdnech používání zuby vybělí, ale také zklidňuje dásně a působí proti aftům. A když si během toho přejedete i rty, budou vláčnější.

coconut-oil-for-cookingNa štíhlost

Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, které jsou lehce stravitelné, má antibakteriální účinky a dodává tělu energii a protože se rozkládá na glukózu a neobsahuje žádný cholesterol neusazuje se v těle a neškodí mu. A jak díky němu zhubnout? Pár lžiček během dne navodí pocit sytosti, zlepší trávení a zažene chuť na sladké. V tom je celý ten trik.