Kolekce olympijských reprezentantů

/ Jana Čechová

Již za krátko vypuknou další olympijské hry, ostře sledované nejenom pro sportovní výkony, ale rovněž pro módní reprezentaci.

Samotný Alfons Mucha inspiroval sportovní značku Alpine Pro k vytvoření kolekce oblečení pro OH 2014 v Soči. Byla to vlastně jeho známka, první československá, kterou umělec vytvořil v roce 1918 a národní symbol lipových listů ve tvaru srdce, které popohnaly autory o velký kus dál. Pod touto kolekcí se skrývá hrdost, láska ke sportu i bojovnost ženoucí své nositele k vysněnému cíly. Zástupci Alpine Pro letos připravili speciální oblečení, které je zajímavé jak pro svůj design, tak výběr materiálu, který splňuje přísné klimatické podmínky. Značka se může pochlubit odíváním olympioniků již potřetí v řadě.

OH1

Fanoušci mohou podporovat české sportovce ve stejném oblečení, které je laděno do barev státní vlajky, zdobené zlatou, která dává najevo kladný výsledek našich reprezentantů. Teplotní rozdíly v Soči a v Krasnaja Poljana jsou značně rozdílné, proto jsou sportovci vybaveni dvěma modely přizpůsobenými konkrétnímu klimatickému pásmu.

OH4

I sport skýtá spoustu elegance, navzdory mnoha protichůdným názorům. Některé země zatvrzele skrývají své kolekce až do samotného zahájení. Prozatím se můžeme podívat na ty, které nám dovolily nakouknout za oponu.

OH3

Alpine Pro

Francii si vzala do parády značka Lacoste. Jejich usedlé oblečení značí o rozhodnosti a čisté hlavě. Ostatně Francouzi v jádru nebývají jiní. Na pýchu každý z nich stál nejméně dvě fronty a jejich hrdost je odražena v jednoduchém oblečení, kterému vévodí šedá.

OH8

Lacoste

Velká Británie je v tomto směru mnohem uvolněnější a dává prostor mladému a volnému stylu sportovního oblečení. Právě proto je zastupuje značka Adidas, která jim vytvořila šik olympijskou kolekci v barvách modré, červené a bílé.

Ralph Lauren

Ralph Lauren

Malinko přeplácané modely vytvořil Ralph Lauren pro USA. Nechybí vzorované svetry a kabáty bohaté na obrázky losa, olympijské kruhy a změť amerických vlajek a hvězd. V tomto případě Ralph zapomněl, že méně je skutečně někdy více a o praktičnosti oblečení nebudeme polemizovat. Značka Nike vzala své modely pro USA za jiný konec, ostatně sportem se přeci jen zabývají odjakživa.

Nike

Nike

Sousední Kanada volí jednoduchost, krásu a eleganci. Jak jinak než s červenou barvou od Hudson’s Bay Company. Moderní a stylové oblečení navrhla značka H&M pro švédské reprezentanty. Převládající modrá barva s troškou šmrncovní žluté působí skutečně odevzdaně.

H&M

H&M

Giorgio Armani nemohl obléknout nikoho jiného než sportovce Itálie. Velmi prosté olympijské uniformy s malou vlajkou na srdci působí v kontrastu s ostatními skoro smutně. Nizozemsku rozhodně nechybí styl, avšak jeden by se pozastavil nad tím, zda své oblečení volili pro OH. Podobně se můžeme ptát u Ruska, kde motivem zřejmě zatřásl děda Mráz.

Giorgio Armani

Giorgio Armani

Důležité ale jistě je, kolik medailí jednotlivý sportovci přivezou zpět do své země. Těm našim rozhodně budeme držet všechny palce.

Foto: Archiv firem; www.oblecenisoci2014.cz; Facebook.com