Které tělo je normální?

/ Redakce Foto: nytimes.com; Instagram

Herečka Jennifer Lawrence, která je známá svými výroky o tom, jak je „normální“, překvapila minulý rok, když se ohradila proti tvrzením médií, že její tělo reprezentuje skutečné a normální ženy. „Myslím, že moje tělo rozhodně normální není,“ řekla Lawrence. „Tedy, samozřejmě jím, ale cvičím každý den pilates. To podle mě není úplně normální.“

Možná ani nevěděla, jak důležité tohle tvrzení bylo. Ženy, které vídáme na filmových plátnech, jsou totiž většinou tak hubené, že nám proti nim vysportovaná Jennifer Lawrence přijde plnoštíhlá. Američanky si stěžují, že se ve většině módních řetězců neoblečou, aniž by musely zabrousit do oddělení nadměrných velikostí, a přitom se všechny neustále snažíme vyrovnat ženám, jejichž finanční a časové možnosti jsou úplně jiné než naše. Většina z nás si totiž nemůže dovolit chodit dvakrát denně do posilovny a živit se pouze saláty a syrovým lososem.

Jennifer Lawrence

Abych uvedla věci na pravou míru: Trend zdravého životního stylu je rozhodně pozitivní. Naučily jsme se jíst vyváženou stravu, omezovat sacharidy a lepek, i ty nejlínější z nás v sobě nalezly špetku lásky ke sportu, třeba v podobě jógy. Jenže důležité je zamyslet se nad tím, proč tohle všechno děláme. Chceme být zdravé, fit, cítit se dobře? Skvěle. Bojíme se, že nejsme pro někoho dost dobré, chceme se zalíbit mužům, vyrovnat celebritám? Špatně.

Hollywood se stává čím dál skutečnějším. Každým rokem vidíme ve filmech víc a víc zastoupené etnické menšiny, LGBT+ komunitu, ženy s nadváhou, holky s charakterovými vadami, kariéristky. Tak jak je možné, že se na twitteru objevilo tolik urážek potom, co Rihanna přibrala pár kilo?

Možná celebritám měříme trochu moc tvrdým metrem. Které ženě ve svém okolí s Rihanninou postavou bychom řekly, že je tlustá? Už se nemůžu dočkat, až budeme žít ve světě, kde se nebude všechno točit okolo naší postavy.

Co to vlastně je normální tělo?

Je to tělo, které je nejčastější? Průměrná Evropanka váží okolo 70 kg. Je to tělo, které je zdravé? Spousta žen pravidelně sportuje, dobře se stravuje a přesto nikdy nedosáhnou postavy modelky. Je to tělo, které je krásné? Musíme být hubené, abychom byly krásné? Většina hereček by podle měřítek doktorů měla podváhu.

V médiích se pomalu začínají objevovat „plus size“ modelky, ale kolik z nich je skutečně plus size? A můžeme fotkám v časopise věřit? Vždyť kromě váhy jsou ještě další problémy, kterými ženy v Hollywoodu evidentně vůbec netrpí – celulitida, strie, vrásky, pupínky, chloupky, povislá kůže… Výčet by mohl pokračovat.

Alicia Keys

Druhým extrémem může být zesměšňování žen, které jsou přirozeně štíhlé a nemůžou přibrat. Pojďme se jednou pro vždy domluvit, že si nenecháme diktovat, co máme dělat se svými těly! Hubené, oplácané, svalnaté, bledé, opálené, kudrnaté, pihovaté – všechny můžeme být krásné. A bude fajn jednou ve filmech vidět herečky, které jsou opravdu normální.