Lampa Arco: Světlo s pevnou základnou

/ Redakce

Ikonickou lampou, která se v poslední době stále mimořádně oblíbenou zná svět od roku 1962.

Italský designér Achille Castiglioni věřil, že jeho životním údělem je hledat v designu funkčnost a eleganci. Se svým bratrem Pierem Giacomo řešili osvětlení jídelního stolu bez nutnosti vrtat do stropu a nechat viditelně upevněné kabely, které vždy celkový vzhled čehokoli značně naruší. A tak vznikla jedna z nejkrásnějších lamp Arco (v překladu oblouk).

Achille Castiglioni

Achille Castiglioni

Oba bratři studovali architekturu v Miláně. Původně zmiňovaní bratři spolupracovali ještě se svým třetím bratrem, ale postupem času se k sobě pojili jen výjimečně. Achille a Pier patřili k elitě italské architektury. Vytvořili řadu svítidel pro firmu Flos, vysavač pro Rem a sedací nábytek pro Zanottu. Díky své popularitě a oblíbenosti v italské designérské komunitě založili Associazione per il Disegno Industriale (Společnost pro průmyslový design). Achille i Pier byli mimo jiné učiteli architektury a své zkušenosti rádi předávali svým studentům s přidanou hodnotou. Bohužel jejich společná práce byla předčasně přerušena smrtí Piera a to v roce 1968. Achille poté pokračoval v jejich odkazu světu sám. Vytvořil například lahve na olej a víno s víčky na panty pro firmu Alessi, příbory, skleněné výrobky a nábytek. Za svým bratrem na onen svět se vydal v roce 2002.

93149401e5112464e118a1036fd5906a

Achille a Pier

Při tvoření oné proslulé lampy Arco se prý bratři nechali inspirovat konstrukcí pouličních lamp s vysokým sloupem a obloukovým ramenem, díky kterému lampa osvítí relativně velký prostor. Nevkusný kabel chytře schovali do ocelového oblouku. Klíčovým detailem lampy je její základna, která je designově variabilní, ale především vyvažuje stabilitu svítidla. Původní základnu bratři navrhli z mramoru, čímž podtrhli luxusní vzhled lampy.

c850338b6a7a8f5aa71cb38635beb44e

Achille Castiglioni se rád nechával inspirovat praktickými věcmi kolem sebe. Vyráběl stoličky z bicyklů nebo traktorových sedaček. Vždy však pomocí dokonalých kreseb dodal každému kousku mimořádnou krásu a eleganci. Achille se držel svého motta; “Začni od začátku, drž se zdravého rozumu, měj na zřeteli cíl a prostředky.”

achille-castiglioni-arco-lamp-1962-[4]-92-p

Není divu, že kousky bratrů Castiglioniových včetně jejich lampy si oblíbili návrháři luxusních interiérů a vrací se k nim dodnes. Stejně jako kabelky i lampy se těší velkého kopírování. A tak lampy, které najdeme hojně v českých domácnostech, jsou kopiemi elegance a čistoty designu, které nám tu zanechali italští mistři šedesátých let.

achille-castiglioni-floor-lamp

Foto: Pinterest.com; Archiv firem