Léčivé zahrady značky Weleda

/ Redakce

Weleda je značka, kterých není v dnešní době mnoho. Jejich sympatické motto “V souladu s člověkem i přírodou” naplno pochopíte, když se vydáte na místo, kde všechny voňavé výrobky vznikají – do německého Schwäbisch Gmündu.

Příběh této značky začal jako farmaceutická laboratoř založená holandskou lékařkou, rakouským filosofem a mnichovským chemikem a farmaceutem. Postupně se tato laboratoř vyvinula v celosvětovou firmu zabývající se zdravím a krásou.

Měla jsem tu možnost navštívit německý Schwäbisch Gmünd a na okamžik nahlédnout do voňavého světa Weleda, který je fascinující ve všech ohledech. Láska a respekt k přírodě je ve Weledě vidět a cítit na každém kroku. I v samotném sídle firmy mají zahradu, kde roste kiwi a pěstují se nejrůznější druhy bylinek.

Srdcem Weledy jsou však vlastní zahrady léčivých rostlin právě nedaleko německého Schwäbisch Gmündu. Na 20 hektarech roste téměř 250 různých druhů rostlin, které jsou bezprostředně po sběru transportovány přímo do výroby. Část zahrad je přístupná veřejnosti a je možné si je prohlédnout s průvodcem, což je velký zážitek. Máte možnost se tak dozvědět více o biodynamickém zemědělství, což v praxi znamená, že k výrobě přípravků Weleda jsou používány nejčistší možné přírodní suroviny.

Mimo zahrad v Německu má Weleda ještě další biodynamické zahrady ve Švýcarsku, Francii, Velké Británii, Nizozemsku, Argentině, Brazílii a na Novém Zélandu a spolupracuje s místními farmáři a zahradníky i v jiných částech světa a to vždy podle fair trade přístupů.

weleda (2)

Dalším zážitkem bylo nahlédnutí přímo do výroby. Jako malá holka jsem poskakovala zvědavostí u výrobního pásu, kde se samotné lahvičky plnily a skládaly na krabic. Přivoněla jsem také k čerstvě vyrobenému levandulovému éterickému oleji, který se ve Weledě získává destilací pomocí vodní páry z levandulových květů a používá se jako parfemace v řadě kosmetických přípravků. Třešničkou celého workshopu ve Weledě bylo namíchání vlastního krému za profesionálního dohledu pana Nonaka, charismatického japonského chemika a školitele značky.

Všechny tyto přírodní a voňavé zážitky ve Weledě mě přivádějí k zamyšlení. Opravdu je nutné používat tolik chemických látek, když příroda nabízí v podstatě vše, co potřebujeme? A tak jsem si dala úkol, zpracuji pro vás téma, které bude mapovat celosvětové certifikáty a firmy, které je dodržují. Látky v přípravcích, které pomáhají, i ty, které v krémech nepotřebujeme.

Foto: Kamila Písaříková