10 nezbytností na dlouhé zimní cesty

/ Redakce

Sezóna prodloužených wellness víkendů, ale hlavně zimních dovolených na horách je v plném proudu. Jak si dlouhou cestu zpříjemnit a na co nezapomenout? Máme pro vás pár tipů!

Palubní kamera

Abyste mohli zachytit ty nejkrásnější momenty, i když řídíte, pořiďte si palubní kameru. Využijte režim nahrávání událostí k zachycení krásných záběrů, které si pak můžete přehrát na chytrém telefonu nebo počítači. Výhodou je, že případně zachytí i nehodu, je tedy i důležitým svědkem.

Kvalitní playlist

Čím dál jedete, tím delší playlist byste si měli připravit. Zajistíte si tím, že se za volantem nezačnete nudit a počítat každý kilometr do cíle. Když klesá nálada v autě, klesá totiž i vaše koncentrace a naopak se zvyšuje riziko nehody nebo mikrospánku. Jestli cestujete často a daleko, vyplatí se zapřemýšlet nad kvalitnějším audiosystémem zabudovaným ve vašem voze. Například Toyota svým zákazníkům nabízí reproduktory JBL, Lexus zase audiosystém značky Mark Levinson. Jakmile si na takový zážitek jednou zvyknete, už nikdy nebudete chtít cestovat v “obyčejném” autě.

Audio knihy

Jestli cestujete sami, pak jsou skvělou alternativou spolujezdce audioknihy. Vdatně tak využijete čas strávený za volantem, něco se dozvíte a ještě doženete případný skluz ve vašem čtenářském klubu. Dnes si je pohodlně pustíte klidně i z mobilu.

Příprava na cestu

Ještě před zábavou byste ale měli vyřešit praktické záležitosti. Než vyrazíte, zjistěte si, kde se platí mýtné a poplatky, případně kde se dálniční známky kupují.  Všechny potřebné informace a praktické tipy najdete třeba na stránkách tolls.eu. Vyplatí se také zkontrolovat, zda je vaše navigace aktuální a dokáže reagovat na nové překážky na silnicích. Toyota má až do konce roku akční nabídku na aktualizaci mapových podkladů pro navigaci Touch 2. Pozor také na námrazu a sníh. Myslete na to, že na zimu potřebujete speciální nezamrzající vody do ostřikovačů, které nabízí třeba značka Sheron. V její nabídce jsou i moderní nano směsi, které zacelují mikrootvory na skle – díky tomu se na něm nezachytí nečistoty. Dobrý výhled je zajištěn.

Vše potřebné

Pohodlí si nikdy neužijete, když budete v interiéru zavaleni věcmi. Proto jestli se vám všechno nevejde do kufru, vyrazte se střešním nosičem, v němž lze zavazadla a vybavení poskládat mnohem přehledněji než v běžném zavazadlovém prostoru, o lyžích ani nemluvě. Toyota nabízí ke svým modelům hned několik různých variant střešních nosičů i boxů včetně těch určených přímo pro lyže. Střešní ližiny jsou samozřejmostí. Nabídku nejrůznějších příslušenství najdete zde. Jestli jedete v plné sestavě a dokonce ani skiboxy vám nestačí, možná by se vyplatilo zapřemýšlet nad větším vozem. Toyota Proace Verso nabízí spoustu prostoru až pro devět lidí i jejich zavazadla. V terénu pak jistě oceníte Hilux nebo Land Cruiser.

Občerstvení

Dodržovat pitný režim a správnou stravu je důležité i na cestách, zejména když řídíte po dlouhou dobu. Naložte do přenosné nebo vestavěné chladničky lahve s vodou, termosku s horkým čajem a zdravou svačinu, jako je ovoce, zeleninu nebo ořechy, abyste při prvních náznacích hladu nemuseli zastavovat v nejbližším fast-foodu, protože u cest příliš možností zdravého stravování nebývá.

Lékárnička

Nehody nebo nemoci se nedají naplánovat, a tak když se něco stane, nemusí být lékařská pomoc zrovna po ruce. Autolékárnička s obvazy, antiseptickými polštářky, léky proti bolesti, mastmi a dalším vybavením znamená, že jste připraveni na všechno.

První technická pomoc

Nezapomeňte si přibalit vše, co byste mohli potřebovat během čekání na asistenční službu. Co by se vám mohlo hodit? Svítilna, pevná textilní lepicí páska, startovací kabely, tažné lano, šroubováky, kleště a další, tak buďte připraveni a užijte si kouzelnou zimu!

BIO Březová šťáva s mátovou příchutí, K zakoupení na (www.potravinyarax.cz): 1 l, 53 Kč

Loupané mandle Vitanut, cena (www.vitanut.cz) 199 Kč

Flashtrek GG high-top sneaker, Gucci, cca 25 200 Kč

                  Boty Snovalley 2, Kamik, 2999 Kč