Facebook, Instagram, blogy, vlogy a všechny internetové kanály se hemží cestovatelskými radami, fotkami z míst, které vypadají  jako z jiné planety a motivačními citáty. Cestování je nové BIO. Podle internetu vyléčí všechny vaše problémy a všichni se do něj zbláznili. Jenže co cestování vůbec je?

Je cestování let první, nebo alespoň business třídou, k Azurovému pobřeží s hotelem? Není to spíš dovolená?

Obecně vzato je cestování bráno jako poznávání nových zemí, kultur, lidí. Jako vstřebávání nezvyklých zážitků, poznání do té doby nepoznaného. Proto je asi občas fajn vystoupit z naší komfortní zóny, vyměnit luxusní ubytování za zem u někoho doma. Nenajíst se v nejlépe hodnocené restauraci na Tripadvisoru, ale na ulici ve stánku, který doporučují místní. Přežít se dá skoro všechno. Jde jít trek několik dnů s dvěma tričky, náhradním spodním prádlem a ponožkami. Není to příjemné, mnohdy spíš pro okolí, pokud se pár dnů nemyjete. Ale je to zážitek. Zážitek na celý život. Někdy je prostě lepší vykašlat se na to, co bude dobře vypadat na Instagramu a řídit se podle toho, co bude skvělou vzpomínkou. Možná že ale až nakonec vylezete na nejvyšší horu v Maroku, budou vám followeři závidět i tak. Závidět to, že jste vystoupili a vystoupali.

Ovšem stejně jako cestování není ultimátní návod na štěstí, nevyřeší vaše problémy, jen je většinou odsune o dva týdny dovolené dál, i sbalení se do batůžku na měsíc není pro každého. Ale rozhodně to stojí za to zkusit. Najednou zjistíte, že k životu nepotřebujete neustálý přístup k internetu, kvalitní pudr a kabelku, ale že stačí dobré boty a rychnoschnoucí ručník. Mnohdy pak poznáte mnohem víc, než jen stěny hvězdičkových hotelů.