Kodaň, největší město v Dánsku a zřejmě nejuvolněnější hlavní město Skandinávie, vás zláká přátelským pouličním životem i jedinečnou kavárenskou kulturou. Ať už se chcete procházet kolem barevných domků Nyhavnu a vychutnávat si námořní atmosféru, anebo dovádět na zábavných atrakcích v zahradách Tivoli, Kodaň uspokojí vaše nejtajnější sny. S našimi tipy objevíte to nejlepší z nabídky okouzlující metropole.

 

Zahrady Tivoli

Už jako malí jste toužili zavítat do Disneylandu, ale nikdy se vám to nepodařilo? Nevěšte hlavu, v Kodani na vás čeká stejně zábavný a slavný park Tivoli, který vás okamžitě přenese zpátky do šťastných dětských let. Nezáleží na tom, v jakém ročním období ho navštívíte. Vždycky vás ohromí slavnostním kouzlem a vesnicí s obchůdky uvnitř květinových zahrad. Ačkoli je pravda, že obzvlášť krásné to tady bývá o Vánocích, když se park promění v extravagantní říši divů. Úsměv na tváři vám vykouzlí více než 20 atrakcí, včetně zrcadlových sálů, divadla pod širým nebem a horských drah. Samozřejmě nechybí ani pestrý výběr kaváren a restaurací.

Když už jsme u zábavních parků, nelze nezmínit ten nejstarší na světě: Bakken. Leží asi 20 minut jízdy severně od Kodaně a představuje jakousi lidovou verzi Tivoli s mnoha restauracemi, kavárnami a zábavnými aktivitami zejména pro mladší děti. K obveselení celé rodiny slouží nejméně 6 horských drah a přes 30 rozmanitých jízd.

 

Národní muzeum Dánska

Až se dostatečně vydovádíte v zábavním parku Tivoli, můžete si dopřát snadnou 10minutovou procházku podél Vestergade do Národního muzea, což je atrakce, která nesmí chybět na seznamu žádného milovníka historie a kultury. Sbírky zahrnují působivé runové kameny, dánský porcelán a stříbro, mince aj. Najdete zde ale i knížecí palác, rokokovou stavbu ovlivněnou dobovým francouzským stylem.

 

Palác Christiansborg

Na programu každého návštěvníka Kodaně by se měl objevit také palácový komplex Christiansborg, dánské sídlo vlády na poloostrově Slotsholmen. Chlubí se koneckonců více než 800letou historií a vedle samotného paláce zahrnuje další zajímavé stavby a místa, např. Muzeum královských stájí a kočárů, Muzeum divadla nebo muzeum slavného dánského sochaře Thorvaldsena za palácovým kostelem.

 

Přístav Nyhavn

Nový přístav lemovaný stejnojmennou ulicí se zejména v létě stává centrem aktivit. Zdejší kanál ukrývá řadu historických dřevěných lodí a lemují ho pestrobarevné štítové budovy dodávající kouzlo a šmrnc ponurým dnům. Kromě toho lákají návštěvníky k výlohám obchodů a k občerstvení v místních restauracích i barech. Na konci přístavu leží rozměrná kotva coby památník námořníkům, kteří obětovali životy během druhé světové války.

 

Kastellet a Malá mořská víla

Přiznejte si to – návštěva Kodaně by nebyla úplná bez zastávky u Malé mořské víly, bronzové sochy vytvořené Edvardem Eriksenem na základě pohádky Hanse Christiana Andersena. Vydejte se proto po nábřeží z Nyhavnu do Kastelletu (necelé 2 km) a prohlédněte si ikonickou pannu sedící na skalách. Přímo k ní se sice nedostanete, ale existuje spousta dobrých míst, kde si můžete zapózovat a vyfotit se. Projíždějí tudy také výletní lodě, které však nenabízejí lepší výhledy než souš.

 

Den Bla Planet

Dánské národní akvárium je největší v severní Evropě a není pochyb o tom, že představuje jednu z nejlepších kodaňských atrakcí. Hliníkem pokryté stěny budovy evokují valící se vlny oceánu, zatímco vnitřní trasy proudí jako přítoky z centrálního jádra osmi působivými sekcemi. Tyto stezky lemuje téměř 50 akvárií a instalací, v nichž se to hemží všemožnými mořskými živočichy, od rejnoků přes želvy a mořské koníky až po aligátory a kladivouny.

 

Kodaňská zoologická zahrada

Něco málo přes 3 km západně od centra Kodaně se rozkládá zoologická zahrada patřící k nejstarším a největším v Evropě. Výběhy věrně napodobují přirozené prostředí zvířat a přímo u vchodu stojí vyhlídková věž. Obzvláště zajímavý je výběh pro slony, jejž navrhl architekt a designér Norman Foster. V zoo můžete sledovat krmení ledních medvědů, tuleňů, lvů a dalších zvířat. Největší oblibu si u turistů získává ptačí jezero s čápy a pelikány, pavilon plazů nebo pavilon opic.

 

autor: EmmaC

Zdroje informací:

https://www.planetware.com/tourist-attractions-/copenhagen-dk-z-cop.htm