Tip na dovolenou: Chorvatskem křížem krážem

/ Redakce

Jestliže i vy patříte mezi ty, jež dovolenou vybírají na poslední chvíli a stále bádají, zda zvolit nejkratší cestu k moři, možná byste přeci jen měli zvážit i Chorvatsko.

Než v rychlosti tuto variantu zavrhnete, zkuste dovolenou u nejbližšího moře alespoň na chvíli vidět z jiného úhlu. Ostatně kamenité pláže mají rovněž své plusy.

Pozitiva cestování po Chorvatsku

V první chvíli si musíte ujasnit, jestliže toužíte po bezduchém ležení na pláži bez jakýchkoliv aktivit, nebo vás láká cestování a poznávání všech možných i nemožných koutů světa. Často jsou předsudky vůči Chorvatsku zbytečně přísné, jelikož tato země skýtá mnoho přírodních krás.

Jestliže milujete turistický ruch, začněte u velkých měst, jakými jsou Dubrovník či Split. Nejenom krásné promenády beroucí dech vás uchvátí. Rovněž čisté moře, hornatá příroda i pár nevšedních zážitků mohou z „obyčejné“ dovolené v Chorvatsku udělat nevšední zážitek.

Za mě vám ráda doporučím menší za to kouzelnější městečko Omiš, na jehož vrcholku naleznete zříceninu Stari Grad. Kamenitá cesta stoupající ve skalnatém prostředí odkrývá úchvatné pobřeží a z vrcholku můžete spatřit i velkou část města včetně řeky Cetiny, na které si můžete vyzkoušet rafting.

DSCN2319

Makarské riviéry můžete absolvovat mnoho výletů ať už vlastním autem či místní dopravou, která je velmi schůdná. Kromě výletů po Chorvatsku můžete zažít nezapomenutelný den u vodopádů Kravica, nacházející se nedaleko za hranicemi Bosny a Hercegoviny. Takový výlet vyjde zhruba na tisíc korun a věřte, že na něj nezapomenete. Po cestě můžete navštívit nejvyšší bod pohoří Biokovo, kopeček Sv. Jur, Modré a Červené jezero nebo také azurové jezero Ričice.

Ti šťastnější navíc na moři mohou potkat hejna delfínů, která ráda doprovázejí lodě při jejich cestách.

DSCN2552

Negativa cestování po Chorvatsku

Ačkoliv je Chorvatsko nejbližší mořskou destinací, bohužel neplatí to, že by bylo nejlevnější. Čtyřčlenná rodina si musí připravit celkem slušný obnos, aby dětem neupírala zmrzlinu a jiné dobroty, kterých je na každém rohu mnoho.

DSCN2343

Velkým negativem pro mnohé můžou být kamenité pláže, avšak na druhou stranu máte jistotu, že vám čočku fotoaparátu či chytrý telefon neponičí zrnka písku.

Ostatně záleží především na společnosti, se kterou dovolenou absolvujete. S dobrými lidmi je hezky všude a nakonec, jak dobře znáte své okolí či právě Chorvatsko? U moře i ve vnitrozemí vás čeká mnoho zážitků.

DSCN2701

 Foto: Soukromý archiv