Tip na dovolenou: Hola Barcelona!

/ Redakce

Neuplynulo ještě ani dvanáct hodin od doby, kdy jsem vystoupila z letadla po náročném výletu ve španělské Barceloně, který byl jedním z nejpovedenějších za poslední léta.

Jak jste si jistě už všimli, letní období se na stránkách Iconiq.cz nenese pouze v módních tónech, v pátek jste se tak mohli dočíst o zkušenostech mojí kolegyně Jany s tradiční cílovou stanicí mnoha českých rodin – s Chorvatskem.

Já se vydala místo jihu na jihozápad a navštívila vůbec poprvé hlavní město Katalánska a druhé největší město Španělska – proslulou Barcelonu ležící u Středozemního moře, na jejíž poznávání jsem měla necelé čtyři dny. Do Barcelony se dostanete letecky snadno z Prahy či Bratislavy, někteří dobrodruzi dají přednost autobusu či cestování vlakem. Ubytování si raději vytipujte a rezervujte dopředu, hlavně v sezóně je město doslova natřískané turisty.

Hra protikladů

Za celé čtyři dny jsem nevycházela z údivu, jak moc je Barcelona sestavena z protikladných složek. Tradiční architektonické skvosty Antoni Gaudího se zde mísí s novostavbami, čisté a upravené uličky rychle střídají zapadené kouty, kde není dobré zdržovat se po setmění. Barcelona je na první pohled i poslech opravdu multikulturní město v pravém slova smyslu, potkáte mladé lidi v luxusních automobilech a o několik metrů dál zase žebrající dospělé.

Co si nenechat ujít

Pokud máte k dispozici pouze několik hodin, nesmíte rozhodně vynechat základní památky, kterými se město pyšní. Řadím do nich kostel Santa Maria del Mar, park Güell či nedokončený Gaudího chrám Sagrada Familia i  netradičně pojatý Dům kostí. Rušno a všechny možné značkové obchody hledejte na hlavní třídě Les Rambles.

WP_20140710_015

Čeká toho ovšem ještě mnohem víc – nenechte si ujít procházku po promenádě, zkuste teplotu moře, a pak si zajděte do nedalekého přístavu a akvária. Trpělivější si mohou vystát frontu na Picassovo muzeum, zajít si nakoupit čerstvé suroviny do přeplněné tržnice rozkládající se na 13 600 metrech čtverečních.

Milovníci nakupování s jistotou ocení nespočet butiků místních návrhářů, hlavní  třída nabízí všemožné obchody s konfekcí, ale nejvíce zde najdete právě španělské značky jako Mango, Zara nebo pestrobarevný Desigual.

IMG_6109

Chytré rady

Barcelona se tváří jako velice rozlehlé město, ale ve skutečnosti dojdete na většinu míst kolem hlavního centra pěšky, ani k moři to není vůbec daleko. Vyplatí se ovšem investovat dvě eura do jízdenky na metro, které je poměrně přehledné.

Chytnout si také můžete černožlutý taxík, který je na každém rohu. Samozřejmostí je také papírová mapa či chytrá aplikace ve vašem telefonu, díky územnímu členění na čtverce jsou si totiž některé ulice natolik podobné, že se v nich bez problému během chvíle ztratíte.

Jen tak se totiž dostanete k fontánám na druhém konci města, které během večera představují perfektní místo pro romantickou procházku. Fotbaloví fanoušci si nesmí nechat ujít stadion FC Barcelony Camp Nou, do kterého se (bohužel) dostanete až po zaplacení 23 eur.

Jídlo a pití

Tradičním místním nápojem je tzv. cava – šumivé víno, které má v nabídce každá restaurace. Dále si dejte minimálně jednou sangrii, ochutnejte španělské pivo (nenechte se překvapit, že se zde točí pouze do třetinky) či místní likéry.

Restaurace mají v nabídce různé druhy mořských plodů, baget, hodně se zde jí paella a tapas.  Nezapomeňte zajít do zmiňované tržnice a ochutnat exotické ovoce, saláty a těstoviny s mušlemi.

IMG_6077

Barcelona je ideálním místem pro všechny věkové kategorie, užijete si zde spoustu zábavy a prožijete několik večerů relaxací na pláži. Lidé jsou zde velice milí a ochotní, snadno se dorozumíte anglicky, někdy dokonce stačí i čeština.

Už teď jsem si jistá, že jsem v tomto městě zalitém energií nebyla naposledy a začínám šetřit na další kolo, jelikož čtyři dny mi na toto pulzující místo prostě nestačily. A co vy, máte s Barcelonou nějaké zkušenosti? Dejte mi vědět!

Foto: Soukromý archiv