Elvis do každé rodiny

V lednu v roce 1935 se do chudé rodiny označované za tzv. white trash narodila dvojčata, z nichž přežil jen o půl hodiny mladší Elvis Aaron. Brzy po narození byl Elvisův otec odsouzen za padělání směnky k odnětí svobody a tak malý chlapec se svou matkou putoval po příbuzných. Možná i díky tomu se ve svých deseti letech zúčastnil poprvé pěvecké soutěže, kde sice skončil pátý, ale  rok poté dostává svou první kytaru. Bezchybný hudební sluch si pak vypiloval hlavně díky pravidelným poslechům bluesových a country nahrávek. Přestože se rodina v roce 1948 přestěhovala do Memphisu a Elvis zde byl osamocený, láska k hudbě mu vše vynahrazovala.

Osmnáctiletý mladíček na lavičce v Memphisu.

Když chtěl Elvis, tehdy pracující jako šofér u firmy Electric Co., nahrát jako narozeninový dárek matce píseň My Happiness a That’s When Your Heartaches Begin u nahrávací společnosti Sun Records, všimla si ho sekretářka, protože její šéf právě hledal “bělocha s černošským hlasem”. Tím byla Elvisova kariéra nastartovaná. Přešel k velké nahrávací společnosti a začal se ukazovat i na televizních obrazovkách. V roce 1956 pak natočil svůj první film Love Me Tender a o rok později jeden z jeho nejlepších filmů Jailhouse Rock. 

Poté nastupuje na vojnu, kde je převelen do Západního Německa, kde poznává svou budoucí, tehdy čtrnáctiletou, manželku Priscillu Beaulieu.

Elvis na vojně.

Comeback a odchod

Televizní pořad Comeback Special v roce ’68.

Po návratu z vojny je však rock’n’roll na ústupu a stoupá popularita Beatles. I tak Elvis nahrává dál a populární zůstává především díky singlům Suspicius Mind nebo The Wonder Of YouV roce 1973 se s ním ale rozvádí manželka Priscilla a s ní odchází i jejich dcera Lisa. Elvis začíná přibírat na váze a užívat léky. I tak ale v průběhu 4 let absolvuje přes tisíc vystoupení a jako jedinému umělci se mu podaří čtyřikrát po sobě vyprodat Madison Square Garden. 16. srpna 1977 ho ale na podlaze koupelny jeho sídla Graceland nalézá jeho snoubenka mrtvého.

Vyprodaný koncert v Madison Square Garden v roce 1972.

“Elvis žije!”

Jako většina smrtí známých osobností, i ta Elvisova je opředena záhadou. Jedna z teorií je, že k domu několik hodin před smrtí přiletěl černý vrtulník, kterým Elvis odetěl na Havaj, kde žije dál. Další říká, že se stáhnul kvůli opadající slávě a tloustnutí do ústraní a žije pod tajnou identitou Sivle Nora – pozpátku Elvis Aron. Teorií je nespočet a “Elvisů” po celém světě, kteří spíš těží s podobné vizáže, jsou tisíce. Ať už je Král mrtvý nebo ne, jedno je jisté. Definovat populární hudbu se mu povedlo tak, jako nikomu jinému před ním.