Queenie: UNIVERSUM Tour

Jedna z nejúspěšnějších českých Queen tribute kapel, která vystoupila na oficiální narozeninové oslavě královny Alžběty II. a se svou show Queen Relived vyprodala dvakrát po sobě pražskou O2 arenu, zavítá v průběhu svého letního open air turné do třinácti českých měst. Kromě Brna, kde Queenie 6. července svou UNIVERSUM Tour ve velkém stylu odstartují, se kapela představí také v Olomouci, Ostravě, Lokti, Konopišti, Liberci, Plzni, Boskovicích, Mikulově, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Svojšicích a samozřejmě také v Praze. Zde vystoupí na Výstavišti u Křižíkovy fontány, kterou 23. července rozzáří svou (nejen) světelnou show.

Celá UNIVERSUM Tour bude pojatá tematicky, aby každý z koncertů představoval komplexní zážitek, který pro diváky začne už u vstupu do areálu. Queenie své letošní letní koncerty vyladili do nejmenších detailů, a to včetně cateringu. Návštěvníci ochutnají například v loňském roce uvedené pivo Queenie, které vzniká spojením těch nejlepších českých a anglických surovin, ale také Bang-Bang kuře, jedno z nejoblíbenějších jídel Freddieho Mercuryho.

A samozřejmě se mohou těšit na písně legendární skupiny Queen v precizním provedení. Queenie v čele s Michaelem Kluchem si zakládají na přesném pojetí skladeb v původních aranžích a tóninách, které doplňují autentickými kostýmy. Stejně pečlivě kapela přistupuje také k technologické stránce svých koncertů, aby si diváci odnesli prvotřídní audiovizuální zážitek. Proto na UNIVERSUM Tour spolupracují odborníci, kteří připravili megashow Queen Relived v O2 areně. Na fanoušky tak čeká ta nejlepší atmosféra, jakou zažijí pouze na živém koncertě.

Letní Letná

Napětí, radost i adrenalin. Tak by se dal charakterizovat Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná, který do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Po loňské light verzi přináší 18. ročník festivalu opět nabitý program plný zahraničních hvězd, kterému dominují čtyři francouzské soubory. Po úspěchu Tatiany-Mosio Bongonga, která v roce 2019 přešla po laně přes Vltavu, přijíždí do Prahy další provazochodkyně, Johanne Humblet ze souboru Les Filles Du Renar Pâle. Její představení Résiste, bude velkolepým zahájením festivalu.

Další host, Cirque Le Roux, nebude pravidelným návštěvníkům Letní Letné neznámý, s představením Elephant in the Room zaujal publikum už v roce 2016. Nyní přichází s pokračováním Deer in the Headlights, které je inspirované filmovou tvorbou 70. let 20. století. Šest umělců předvádí akrobatické kousky, ve kterých se spojuje fyzické riziko s humorem a emocionální hloubkou.

Třetí francouzský soubor Compagnie 100Issues přijede s nejnovějším představením Don’t Feed The Alligators, které si s humorem troufá na téma smrti. Poslední ze zahraničích souborů Cirque La Compagnie slibuje ve svém představení L’Avis Bidon podívanou na pomezí prvotřídního cirkusu a grotesky. Čtveřici akrobatů pohání čistý adrenalin; skáčou, padají, vrhají nože a zpívají jako o život. Vedle zahraničních hvězd představí program Letní Letné také to nejlepší z české novocirkusové scény. Festival se uskuteční od 12. do 31. srpna.

Letní filmová škola Uherské Hradiště

Tento rok proběhne 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, a to v posunutém termínu od 20. do 28. srpna. Než se však filmových Varů dočkáme, zaměříme svou pozornost na další filmový festival. Letní filmová škola v Uherském Hradišti se koná od 6. do 12. srpna a letošní program nabídne hned několik zajímavostí. V sekci Historie představí tvorbu filmového režiséra a producenta Akiry Kurosawy, císaře a větrného muže japonské kinematografie. Jeho žánrová tvorba byla skutečně pestrá (detektivní a gangsterský film, samurajské a historické filmy, sociální dramata ze současnosti, adaptace Williama Shakespeara přenesené do středověkého Japonska, …), napříč žánry se však objevují průchozí témata spojená s existenciální krizí. Jeho filmy ovlivnily řadu dalších režisérů, jako je George Lucas nebo Quentin Tarantino.

V sekci Současnost čeká na diváky skutečná lahůdka: pravidelná kategorie Půlnoční delikatesy s podtitulem Zlatý věk videa. Co si pod tím představit? Rozmach VHS přehrávačů i videopůjčoven vytvořil v 80. letech minulého století paralelní filmový trh. Letos si tak diváci během půlnočního promítání připomenou některé z nejosobitějších, nejdivočejších, ale také nejdrzejších filmařů a produkčních firem, pro které bylo video primárním odbytištěm. V rámci snahy postihnout různé tendence a fenomény videotrhu vzdá festival hold analogovým speciálním efektům i ambiciózním amatérům, zneklidňujícím slasherům i zoufalým plagiátům trháků, maskulinním fantaziím i emancipačním akčňákům.

Jak z názvu festivalu vyplývá, je zřejmé, že filmy samotné představují pouze jednu část programu. Tou druhou je edukační část, která divákům pomůže se ve zhlédnutých filmech zorientovat. Mohou tak navštívit lektorské úvody, přednášky či diskuse na různá filmová témata.