the_september_issue_2009_1280x720_871558The September Issue
Film The September Issue mapující přípravu zářijové čísla magazínu Vogue, změní každému milovníku módy život. Ukazuje totiž jedinečný pohled nejen na to, jak se takové zářijové vydání legendárního magazínu tvoří, kolik lidí na něm pracuje a jak na celé té špici stojí ona pověstná Anna Wintour. Kamera se také dostává tak trochu do nitra zúčastněných, ukazuje jejich pohled na celou věc a také vykutává něco z jejich soukromí.

ARTS CONNECTION 2012 Benefit Celebration Honoring MARK WAHLBERG and RICHARD KIRSHENBAUMBill Cunningham New York
Milujete street style fotky z módních událostí které dokáží vtáhnout do atmosféry jednotlivých akcí? Pak se vám bude líbit dokument o legendárním americkém street style fotografovi Billu Cunninghamovi, který má zmapované poslední půlstoletí newyorské módy. Dokument, v němž hovoří například i Anna Wintour, sleduje jeden den v roce 2010 dnes již 86 letého muže, který na kole objíždí Manhattan a fotí. Stejně tak jako fotograf nechává nahlížet do své práce, osvětluje svou filozofii módy a dopřává divákovi jiný pohled na ni, pustí jej i do soukromí. Podělí se o své zvyky, jako že si kupuje po celá desetiletí jednu a tutéž modrou bundu, na luxusních akcích, kam chodí fotit nikdy nejí z rautových stolů. Bydlí v malém domečku, kde sice nemá ani šatní skříně, ale zato tam má kartotéky plné fotek, z nichž některé ani nikdy nikdy nespatřily světlo světa. Zkrátka zajímavý muž a zajímavý dokument.

164adece-560b-11e5-8541-9c8e9959be16Jean Paul Gaultier pracuje
Dalším zajímavým dílem je francouzský dokument z roku 2015, ve kterém Jean Paul Gaultier znovu sestavuje více než dvanáct svých ikonických děl, jako korzety s kónickými ňadry, klíčové kolekce tetování nebo námořnický styl. Divák tak vidí nejen šaty, ale může sledovat autorovu cestu od myšlenky k materiálu. A vše sám Gaultier vtipně glosuje.

TS5b8dab_DiorandI_Still1Dior a já
Dokument jež se v poslední době stal jedním z nejsledovanějších nese název Dior a já a sleduje cestu nově zvoleného, a dnes již bývalého, kreativního ředitele domu Dior, Rafa Simonse od jeho zvolení k prezentaci první přehlídky. Belgický designér měl pouhých osm týdnů na stvoření něčeho nezapomenutelného, což byla opravdu neskutečná výzva jak pro jeho tvorbu, tak i psychiku všech zúčastněných. Dokument syrově ukazuje to, že být návrhářem je velmi těžká práce, a že úspěch závisí nejen na samotném návrhu.

culture iris apfelIris
Dokumentární film o jedné z nejvýraznějších osobností módního světa Iris Apfel, si nesmíte nechat ujít. Tahle devadesátičtyřletá dáma s velkými brýlemi, interiérová designérka, která pracovala celkem pro devět amerických prezidentů od roku 1950 do roku 1992, a hlavně módní ikona a sběratelka módy, je velmi zajímavou osobou. Film dokumentuje nejen její práci a náhled na módu, kdy říká ” “Kašlu na to, jestli jsem pozvaná na party, nebo na party jsem. Vždycky mě nejvíc bavilo na party se připravovat, oblékat.“, ale také její sedmašedesátileté manželství, stárnutí ve dvou a společné sběratelské zájmy.