Tipy a triky levného cestování

/ Redakce

Travel hacking neboli umění cestovat levně, pohodlně a zábavně. Dnes už zcela běžná věc a proto je zbytečné za letenky a hotely utrácet majlant, když to jde i jinak. Přečtěte si naše tipy!

Kde hledat

Serverů, které sledují ceny letenek je opravdu hodně. Jsou i kvalitní české, ty zahraniční ale mají více nabídek. Nejzákladnější je Cestujlevne.com, což je jednička na českém trhu, pak například Zaletsi.cz, Honzovyletenky.cz, Akcniletenky.com a pak zahraniční Flyforfree.com. Akce jsou většinou všude stejné, weby je vzájemně kopírují. Skyscaner.cz najde všechny lety, ale nespolupracuje s nízkonákladovými společnostmi. Porovná ceny a možnosti přestupů a podobně. Akce ale většinou trvají jen několik minut a tudíž je lepší nečekat a hned letenky koupit.

UBYTOVÁNÍ

Sledujte akce na serveru na Booking.com. Dá se tu najít hotel za zlomek své původní ceny. Zajímavá je také aplikace Booking now. Například přiletíte v noci do Paříže a nemáte kde spát. Aplikace vám najde nabídky hotelů, pro které je lepší, když budou mít hotel obsazený za zlomek ceny, než aby ho neobsadili vůbec. Například pokoj za 50 euro, i když běžně stojí 250.

Airbnb

Bydlení u místních, pronajmout si můžete buď jen pokoj nebo rovnou celý byt či dům. Bydlet můžete přímo v centru města nebo třeba na pláži a zaplatíte mnohem méně než za hotel. airbnb.com

Couchsurfing

Momentálně nejpoužívanější služba bezplatného ubytování. Velkou výhodou je, že vám hostitelé můžou dát spoustu užitečných rad a tipů, které byste v průvodci nenašli. Počítejte ale s tím, že spát můžete třeba na gauči. couchsurfing.com

Home Exchange

Neboli výměna domovů. S druhým se jen domluvíte na termínu a pak se jednoduše prohodíte. Byt v Praze můžete vyměnit třeba za honosnou vilu s bazénem na Bali. homeexchange.com

LETENKY

Buy and Fly

Sbalíte kufry, jedete na letiště, tam koupíte nejbližší zájezd a ihned odletíte. Tuto službu nabízejí cestovní kanceláře s cílem obsadit na poslední chvíli volná místa jednotlivých zájezdů. Ceny někdy klesnou až o 70%.

TIPY

Zájezdy

Některé destinace mají mnohem levnější charterové lety než klasické. To znamená, že letenka včetně ubytování a jídla vás může stát méně než letenka samotná.

Srovnávače cen hotelů

Různé servery můžou nabízet i různé ceny. Tady vám najdou ubytování za nejvýhodnější cenu. trivago.cz

Sande man průvodci

Jsou to průvodci, kteří se teprve zaškolují (potřebují praxi, aby mohli přednášet) a jejich průvodcovství je zdarma. Týká se to hlavně Evropy.

Náklady na život

Berte v potaz i to, kam letenky kupujete. Náklady na živobytí budou například v Thajsku mnohem nižší než třeba v USA. Zkuste službu numbeo.com, tam si můžete udělat představu o cenách v jednotlivých destinacích.

Umístění letiště

Některá letiště se sice jmenují jako hlavní města, jsou od nich ale často vzdáleny desítky kilometrů. Za dopravu do města pak zaplatíte tolik, že samotná letenka už není tak výhodná, jak jste si mysleli.

Foto:  Facebook/Traveling