Yellow trend: Co si pořídit žlutý Lexus?

/ Lenka Komrsková

Po dvou letech práce stvořili návrháři žluté edice Lexus LC nový odstín. Novinka v modelové řadě LC poutá pozornost zářivě žlutým lakem Flare Yellow.

Návrháři automobilky Lexus při vývoji vlastních odstínů karoserie začínají od nuly a proto trval vývoj laku dva roky. Tajemství odstínu Flare Yellow spočívá v poskládání několika vrstev žluté na bílém základním nátěru, čímž se dosahuje působivé barevné hloubky výsledné barvy.

Pro základní nátěr zvolili ten nejbělejší odstín, čímž se v kombinaci s velmi hustým základním žlutým lakem dosahuje vysoké sytosti barvy. Doplněním základního laku „žlutá slída“ se potlačila barevná hustota při současném zvýšení lesku na dosud nevídanou úroveň. V postupu nepoužili žádná technická zjednodušení. Návrhář barev před konečným rozhodnutím vyhodnocuje stovky vzorků. To si žádá pečlivé oko a mistrně zvládnuté principy chromogeneze – nauky o tvorbě barevných odstínů. Volbou barvy to však nekončí. Je zde spousta práce i pro týmy lakoven Lexus a dodavatele barev.

Působivý vzhled karoserie LC Yellow Edition se promítá i do kabiny, kde zaujmou černé výplně dveří s dekory v barvě teple žluté Alcantary nebo sedadla čalouněná jemnou semi-anilinovou kůží bílé barvy. Tentýž teple žlutý odstín byl zvolen i pro kontrastní prošívání na sedadlech, přístrojovém panelu, volantu a loketní opěrce středového panelu. Je to názorná ukázka řemeslného zpracování takumi, které je charakteristickým znakem prémiovosti vozů této značky.

Předobrazem této barevné kombinace a jejího vygradování uvnitř kabiny LC Yellow Edition byl přírodní úkaz v podobě prstencovitého zatmění, kdy se barva oblohy mění v malých krocích postupně s tím, jak Měsíc prochází mezi Zemí a Sluncem. Model LC Yellow Edition se představí letos v říjnu v rámci evropské premiéry na autosalonu v Paříži. Vůz se bude vyrábět pouze po přesně vymezenou dobu do května 2019. Již nyní si ho mohou čeští zákazníci objednávat, a to za cenu 3 388 000,- Kč vč. DPH. První vozy se budou zákazníkům předávat na podzim tohoto roku.