Louis Vuitton: Výlohy se roztančí na imaginárních vlnách

/ Redakce

Výlohy jsou pro obchody klíčové. Je nutné, aby své zákazníky vtáhly dovnitř. Výlohy luxusních butiků velmi často nabízí mimořádnou podívanou, před kterou často postáváme bez mrknutí oka.

Takové výlohy od září nabízí luxusní butiky francouzské značky Louis Vuitton po celém světě. Ke spolupráci značka přizvala světově proslulého architekta Franka Gehryho, vítěze Pritzkerovy ceny (ekvivalent Nobelovy ceny v oblasti architektury). Výsledek spolupráce v podobě umělcových plastik můžete již od září obdivovat sami například v Pařížské ulici.

RTW M 14_0619 LV B 0064 w2

Plastiky jsou inspirovány stylovými škunery z historie a mají dřevěné konstrukce pokryté kovem. „Jsou jako plachty vzdouvající se větrem. Říkáme jim ‚větrná křídla‘,“ vysvětluje architekt, který je zastáncem dynamické architektury i plastiky.

Mocné křivky kovových lodních trupů vyhnané do extrémních rozměrů společně tvoří zajímavé kompozice, navzájem se částečně překrývají, bojují spolu, choulí se k sobě s metaforickou něžností. Vypadají jako očabrakovaní koně nebo krajková mantila (krajkový přehoz přes hlavu a prsa) se vzorem mušlí.

RTW M 14_0619 LV B 0089 w2

Ve výlohách najdete mušle, škeble, obití a brnění a to hned vedle korsetů a elegantních pouzdrových šatů. Plastiky odkazují zároveň na architekturu i módu, dvě umělecké disciplíny, které mají společné to, že chrání lidské tělo. Plastiky, byť jsou statické, vypadají, jako by byly v pohybu, a proto se budete cítit jako na vlnách.

RTW W 14_0618 LV A0006 W1

Plastiky v tónech modré, šedé, hnědé a mahagonové odrážejí svojí perleťovou, lesklou a třpytivou strukturou paprsky světla mnoha způsoby. Místy vypadají, jako by byly téměř tekuté.

RTW W 14_0618 LV A0035 R3 W1

Plastiky na první pohled působí stejnorodé, jsou však pokaždé trochu jiné. Frank Gehry v tomto směru připomíná hudebního skladatele mající svojí partiturou nebo dirigenta s orchestrem. Své kovové plachty komponuje a diriguje tak, aby výlohám obchodů Louis Vuitton dodal eleganci a lehkost.

RTW W 14_0618 LV A0038 W1

Foto: Archiv firem