Luxus, kvalita, styl – to jsou kabelky BUTI

/ Redakce

V jednom z malých toskánských měst se začíná v roce 1958 psát historie značky BUTI.

Zakladatelé této značky, bratři Pilade a Illo Buti, navrhli první kabelky z třešňového dřeva. Právě experimentování s materiály, střihy a důkladné propracování návrhu a konstrukce se staly znakem této značky. Každá kabelka je doplněk podobný uměleckému dílu.

Dnes sídlí továrna této společnosti v malém toskánském městečku, které nese rovněž jméno Buti. Společnost nyní řídí dva synové jednoho ze zakladatelů. Jedním z nich je Amerigo Buti, který mě pozval na návštěvu do jejich továrny. Byl to jedinečný zážitek. Amerigo Buti je šéf na svém místě. Ctí tradici rodinné značky, váží si každého zaměstnance a pod jeho vedením vznikají i nadále skutečná umělecká díla. Když vstoupíte do dílny, kde tyto skvosty spatřují světlo světa, máte pocit, že jste se ocitli v dobách dávno minulých. Nikde nevidíte žádnou moderní techniku, žádné stroje, které dělají veškerou práci za vás. Továrna je plná starých šicích strojů Singer, klasických razidel s názvem BUTI, obyčejných regálů, ve kterých najdete miliony krabiček s různými sponami, na stěně visí řada papírových střihů kabelek. Všude kolem vás je kůže té nejvyšší kvality. Najdete zde teletinu, pštrosa, hada i krokodýla. Prostě nádherný svět provoněn skutečnou vůní té nejemnější kůže. Jediná místnost, do které jsme nemohli ani nahlédnout, je určena pro designéry. Zde vzniká srdce každého nového výrobku a vše musí být přísně utajené před konkurencí i novináři.

Nejen vedení společnosti se dědí z otce na syna, ale i řemeslo jako takové. V továrně pracují rodinné klany za šicími stroji. Šití kabelek je řemeslo, které trvá několik let, než se stanete skutečným odborníkem. U Buti platí pravidlo, že ne 3 měsíce, ale 5 let musíte zde pracovat, abyste si mohli ušít sami svou první kabelku. Nad dokonalostí každé kabelky dodnes dohlíží její zakladatel, otec nynějších majitelů, kterému je dnes přes 80 let. Denně chodí od 8 ráno do práce a občas i sám zasedne za šicí stroj nebo doladí poslední ruční steh na kabelce. Zkrátka, když se ctí tradice, je výsledek vždy dokonalý a precizní.

Já měla to štěstí, že přímo od zakladatele firmy jsem jednu kabelku dostala. Sám ji právě dokončil a dočistil, nechal zabalit do „dust bagu“ a s přáním vše dobré mi ji předal.

 

0 Comments

Leave a Comment