-->

Madeline Stuart: Modelka vzbuzující emoce, obdiv, ale i posměch a lítost

/ Michaela Hošková

Nedávno se médii opět prohnala řada fotografií modelek, které tak trochu vybočují z řady. Spustila se nekončená diskuze nad tím, zda hrabiví módní magnáti vytváří iluzi, nebo na soucitu lidí vydělávají peníze. Jako matka autistického dítěte (takže rovněž jednoho, co vybočuje z řady) a módní redaktorka mám na to vše vlastní názor.

Je mi zle z českých novinářů, kteří za dívkou s Downovým syndromem vidí povrchní krásu jako zvrhlost. Jestli designéři, kteří ji pošlou na molo, v tom vidí soucit nebo touhu po velkém marketingu, nevím, ale že by se hodnoty společnosti neměly zakládat na lžích a mystifikaci v podobě dívky, která má jiný výraz v obličeji, to vím jistě. O jakých lžích to tady čeští novináři mluví? Copak ženy, které jsou odlišné od Simony Krainové, Daniely Peštové, Gisele Bundchen jsou horší, méně krásné, vzbuzující mystifikaci?

3

Prý má každý svůj životní úděl přijmout, snažit se najít směr, ve kterém bude úspěšný, ale nejít proti přírodě. Modelka po čtyřicítce a několika dětech je stále dokonalá jako ve dvaceti. Média nám tyto ženy stále předhazují jako paní dokonalé, které jen díky životosprávě a pravidelnému cvičení jógy zastavily čas. To, že se vzápětí objeví na klinice, kde postoupí řadu kosmetických úprav není cesta proti přírodě? Není právě to povrchní, lživé a úmyslné klamání?

4

Nemyslím si, že někdo po zhlédnutí modelky na vozíku nebo s Downovým syndromem, bude toužit se takovou ženou stát. Nebude hledat na sobě chyby, nebude podléhat anorexii ani bulimii a nebude mít výčitky, proč taková nedokáže být. Bude cítit obdiv, že někdo takový se za svůj osud nestydí. Ale žena, která se živí prací, na děti je sama bez chův, uklízeček a pradlen, rozhodně depresi z mystifikace v podobě uměle upravených modelek podlehne snáze, protože na plastiku nemá peníze, na jógu čas a ani geny k ní nebyly shovívavé.

1

Obdivuji každého, kdo dokáže se svou odlišností žít spokojený a plnohodnotný život. A pokud jeho snem je procházka po přehlídkovém mole a najde lidi, kteří ho podporují, tak proč ne. Navíc modelka s Downovým sydnromem Madeline Stuart se rozhodla stát se modelkou při první módní přehlídce, kam ji vzala její matka, která se za svou dceru nikdy nestyděla a zvrhlost ji rozhodně nepovažovala. A rovněž Madeline musela na sobě tvrdě zapracovat jako řada “normálních” modelek. Musela zhubnout rovných 20 kilo, aby měla reálné šance uspět.

Madeline Stuart the 1st professional adult Model With Down Syndrome

V roce 2015 dokonce nafotila on-line kampaň a objevila se na prestižním fashion weeku v New Yorku. Často ji můžeme zahlédnout i v prvních řadách módní přehlídek hned vedle celebrit zvučných jmen. I to je pouhá lež a mystifikace?

2

Navíc Madeline Stuart jako správná modelka často pomáhá a dětem, které nemají nic, její vzhled rozhodně povrchní ani zvrhlí nepřipadá.

5

Krása je osobní věc, se kterou by měl každý umět naložit sám a po svém. Někdo smířením se s osudem, někdo pomocí plastických chirurgů, někdo velkou čepicí nebo uzavřením se před okolím. Pojďme nikomu nevnucovat, co vlastně krása je, protože na to by si měl udělat názor každý sám.

Madeline Stuart

Foto: Profimedia.cz; Facebook.com