Magický rituál Devatera kvítí

Elegantní venkovské sídlo s poutavou a bohatou historií a také místo, které je obklopeno magickým Svatojiřským lesem a zasazeno uprostřed starého anglického parku. To je zámek Chateau Mcely.

Na konci června rozkvétá při okrajích Svatojiřského lesa u zámku Mcely Devatero svatojánského kvítí. Podle starobylých pohanských pranostik se v době letního slunovratu nakrátko oslabuje životodárná moc slunce a projevují se mocné síly země.

Zkušené babky bylinářky pilně sbíraly svatojánské kvítí právě na počátku léta, kdy jsou účinné složky bylinek na nejvyšší úrovni. Upřednostňovaly sběr devíti druhů bylin, z nichž každá pochází z jiného svahu s různou úrovní slunečního svitu a jiným typem půdy, které jsou pro tuto oblast typické. Devatero kvítí sušily podle starověkých postupů a přidávaly do protizánětlivých, zklidňujících a čistících čajů nebo je louhovaly v panenském rostlinném oleji. Získávaly tím účinné hojivé, regenerační, či prokrvující balzámy na masáže a obklady, nebo blahodárné oleje do koupelí.

Devítka vůbec měla v tradičních alchymistických a astrologických naukách magický význam, vycházející z víry v božské uspořádání světa a vesmíru do devíti astrálních sfér. Léčivé extrakty z devatera kvítí využívali i místní alchymisté k výrobě elixíru mládí, zdraví a krásy.

Paní Inéz Cusumano, která s manželem zámek Mcely vlastní, byla natolik okouzlena zdejšími bylinkami, že se rozhodla pokračovat v bylinkářské tradici Devatera kvítí. V manželově zámecké laboratoři začala sama experimentovat, studovat a zkoušet, aby po několika letech výzkumu přišla se svojí řadou kosmetiky Mcely Bouquet.

Čistě přírodní kosmetická řada je vyvinuta v bio kvalitě bez chemicky upravovaných ingrediencí. Balzámy , oleje, séra i elixíry jsou připravovány tradičními alchymistickými postupy. Každý produkt navíc vzniká v zámecké laboratoři v malých sériích.

Rozmazlit se můžete například Sedmikráskovým tělovým olejem, Levandulovou koupelí i Masážní svíčkou Tekutý samet. V dárkové kolekci Devatera kvítí pak naleznete produkty všech devíti bylinek-růže, sedmikrásky, šalvěje, měsíčku, meduňky, řebříčku a mateřídoušky.

Kosmetickou kolekci Mcely Bouguet si můžete koupit přes online butik, přímo v Chateau Mcely a také v lázních hotelu Mandarin Oriental v Praze.

Foto archiv