Marie Stuartovna Zima 2015: Nový český experimentální projekt

/ Redakce

Projekt Marie Stuartovna Zima 2015 je experimentální směsicí divadla, filmu a módy.

Marie Stuartovna Zima 2015 je avantgardní adaptací hry Marie Stuartovna od Friedricha Schillera v režii Lindsay Taylor. Prague Shakespeare Company spojila síly s A Broad’s Way Productions a společně připravují inovativní a experimentální uvedení klasické historické hry. Ta je zasazena v prestižním a atraktivním prostředí přehlídky haute couture. Dvě královny, každá se svým módním domem, se utkávají tváří v tvář ještě předtím, než se podrobí kritickému oku mocného a vlivného dvora lačnícího po vysokém sociálním statusu. Marii (Ashe Kazanjian) hrozí stětí hlavy. Alžběta (Bree Welch) má v rukou příkaz k popravě a musí čelit následkům. Toť ve zkratce celý příběh.

1-6

Tento projekt je společným dílem několika odvětví a spousty osobností, které se prolínají a vytvářejí tak celek. Role Fashion Art Directorky se ujala Olo Křížová, hlavní fashion fotografkou je Olivie Dvořáková, head make-up artist je Dasha Kopecká, hair design je dílem Kateřiny Kavanové a Andrey Koutkové ve spolupráci s kadeřníky a vedením salonu Toni&Guy, styling spravuje Karin Dimitrovová a módním návrhářem je Jiří Kalfař.

5-2

Jedním z hlavních partnerů celého projektu a módním garantem se stal Czech Fashion Council o.s. v čele s jeho kreativní ředitelkou Olo Křížovou. „Projekt Marie Stuartovna je ojedinělý ve svém originálním propojení třech různých oblastí, divadla, filmu a módy, které se setkají v jeden moment a vytváří tak unikátní živé dílo i díky aktivnímu zapojení diváků do performance. Z módního hlediska je to pro mě nová výzva, kde mohu uplatnit dlouholeté zkušenosti a ty dál rozšířit ve spolupráci s divadelními a filmovými profesionály. Výtvarné pojetí kostýmů Jiřího Kalfaře a následná módní kolekce inspirovaná historickým příběhem, je spojení kreativní linie s komerčním zaměřením, což je v principu filosofie, kterou se snažím uplatňovat celý svůj profesní život a jedná se i o klíčový směr celého Czech Fashion Councilu,“ říká k projektu Olo Křížová.

8

Módním návrhářem kolekce je Jiří Kalfař, který se během krátké doby stal uznávaným jménem mezi českými designéry. Jeho klientela se stále rozrůstá. Typickým stylem Jiřího jsou čisté linie kombinované s oversized lookem, minimalistické detaily, kvalitní přírodní materiály a zejména nadčasovost, určitá nadsázka, elegance a teatrálnost. A co projekt Marie Stuartovna Zima 2015 znamená pro Jiřího Kalfaře? „Projekt je pro mě především velkou výzvou. Výzvou, která mě baví a naplňuje. Experimentem, který spojuje divadlo, módu a film. Minulost se současností, realitu s divadelní hrou a umění s komercí. Jako součástí představení bude na herečkách, hercích a modelech představena má nová kolekce, která byla inspirována životy Mary Stuart a Elizabeth I.. I přesto, že jsou někdy viditelné historické aspekty, vycházel jsem především z mé představy vnitřních životů a myšlenek královen. Je to má interpretace jejich duší do současné módy a světa.“

3-2

Popravčí špalek bude připraven na exkluzivní premiéru 16. – 19. prosince 2014 v Divadle Kolowrat.

12