Máte pocit, že perete oblečení moc často? Vyřešit to může merino vlna

/ Redakce

Módní značky jsou dnes postaveny do velmi těžkého boje. Mladé generace totiž dohlédnou dál než jen do nablýskané prodejní výlohy. Už nestačí mít produkt vyšperkovaný do posledního detailu nebo sdílet stejné hodnoty. Generace Z a mileniálové vyžadují autentičnost a transparentnost. Před nákupem silně zvažují ekologickou stopu, proces výroby a dokonce dopravu.  

Výzkum společnosti Deloitte říká, že 80 % mileniálů vidí jako důležité, aby se firmy chovaly eticky a snižovaly dopad na životní prostředí.  Studie od McKinsey zase přichází s výsledky, že 66 % mileniálů je připraveno nešetřit na udržitelných značkách. Proto není divu, že čím dál tím větší obliby si získává merino vlna. Přestože na světovém trhu tato vlna existuje už několik let, její velká chvíle slávy přicházejí až nyní.  

Mezi hlavní přednost merino vlny patří její hebkost. Díky tomu může být klidně nošena na holou kůži. Ve srovnání s klasickou vlnou se nedostaví nepříjemné škrabání a člověk se tak cítí neustále pohodlně. S ohledem na udržitelnost je však její důležitost úplně někde jinde.  

Merino vlna je extrémně hebká, může být nošena na holou kůži  

Přirozená prodyšnost a schopnost odvádět vlhkost hraje hlavní roli. Merino vlna je schopna přebírat tělesnou teplotu a u člověka tak nedochází k nadměrnému pocení. Až neuvěřitelně zní, že v zimě vás zahřeje a v létě ochladí. Oblečení, které je pletené z merino vlny je schopné vydržet bez zápachu i při dlouhodobějším nošení. U merino produktů tak odpadá nutnost pravidelného praní. Jestliže American Cleaning Institute varuje, že domácnosti spotřebovávají 17 % z celkové spotřeby vody na praní, tak se merino vlna zdá jako výborné řešení k nápravě.  

Mezi českými výrobci produktů z merino vlny dominuje značka Live Sweaters, která se původně soustředila pouze na výrobu designových a business casual svetrů. Dnes však nabízí také merino trika a další doplňky „Lidé si nás oblíbili nejen kvůli funkčním vlastnostem merino vlny, ale také kvůli originálním designovým svetrům, které na českém trhu nikde nenajdete,“ říká zakladatel Michal Richter a zároveň dodává: „Merino vlna byla dlouho dobu přehlížena. Hádám, že to bylo kvůli její ceně. Nicméně hrozně mě těší, že společnost konečně začala chápat její výhody a rozhodla se pro její nošení. Je třeba se dívat na to jak dlouho mi svetr vydrží a že dokáže i roky vypadat jako nový.”  

Designové merino svetry z kolekce His and Her Rainbow představila na podzim 2019 česká značka Live Sweaters.