MBPFW: Ivana Kaňovská a její nositelná premiéra

/ Redakce

Oděvní designérka, umělkyně a experimentátorka s netextilními materiály. Tak můžeme označit Ivanu Kaňovskou, další návrhářku, jejíž přehlídka na Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013 bude speciální hned v několika ohledech.

Ivana Kaňovská chystá na MBPFW 2013 velké překvapení. Bude totiž prezentovat první nositelnou kolekci po kovových brnění z řady Tension, kterou ukázala na několika akcích včetně Shooting Fashion Stars 2012 a kterou si do videoklipu vyžádala i zpěvačka Dara Rolins.

Svoji nositelnou prvotinu nazvala Ivana Kaňovská po mýtické Pandóře. Má být taková, jaký je překlad jména bohyně: „Obdařená všemi dary“. Stejně jako Tension, i Pandora cílí na sebevědomé, silné a šťastné ženy, nebo jinak – klasické Ivaniny „superženy“. Modely by měly upozorňovat na krásu ženského těla, nikoliv však vulgárně.

Na Tension pak Pandora navazuje ještě jinak, a to sice použitými materiály. Kov se sice tentokrát objeví jen místy, určitá tmavá „těžkost“ ale zůstane díky sametu či semišové teletině. Povrch materiálů pak hraje navíc hlavní roli v zamýšleném zvýraznění kontrastů mezi leskem, matem a dalšími vlastnostmi.

Ivaně jsme stejně jako všem dalším designérům z programu Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend 2013 položili tři otázky:

Kdyby vaše modely mohly mluvit, co by říkaly?

„Jsem žena, respektujte mě, prosím.“

Co vám dává a bere práce módního návrháře?

Nepovažuji se přímo za oděvního návrháře. Jsem designérem, sochařem, kreativcem, tvůrcem… V podstatě bych mohla říci, že nepracuji. Pouze se bavím, a to, že mě tato činnost živí, považuji za výjimečné. Je to moje osobní svoboda. Pokud bych to měla považovat za práci, pracuji prakticky pořád. I v noci v posteli, i při jakékoliv činnosti, kdy přímo netvořím, stejně o tvoření přemýšlím. Je to kontinuální proces, většinou na několika projektech současně.

Dokážete vyjmenovat své tři návrhářské vzory?

Dělám to velmi nerada, většinou lovím někde úplně jinde než ve světě umění a designu, ale velmi obdivuji designéry Zahu Hadid, Husseina Chalayana a Rona Arada.

Prezentaci, která se koná 21. září ve 20:00,  uvede arie Cuore Fuoco slovenské divy Sisy Sklovské. Na mole se pak Ivana Kaňovská prostřídá se značkou Stinak (více v našem průvodci pánské módy na MBPFW 2013). Vstupenky koupíte zde.  Jako všechny ostatní přehlídky, i tuto budeme přenášet online.

Foto: Archiv Ivana Kaňovská