MBPFW: Jak bude vypadat jaro 2016 podle českých návrhářů?

/ Redakce

Již tento pátek odstartují první přehlídky českých návrhářů v rámci módního týdne Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Redakce Iconiq.cz požádala několik z nich o nahlédnutí tzv. pod pokličku. Jak si představují jaro a léto 2016?

Zuzana Kubíčková
Tato úspěšná návrhářka si v následující sezoně 2016 pohraje s tématikou hazardu u karetních her. Všudypřítomný adrenalin a radost ze hry se v kolekci propojí s motivy karetních symbolů například ve formě výšivky. Zábrany jdou stranou, zelenou dostává odvaha a chuť riskovat. Není čeho se bát, esa v rukávu nejsou potřeba, je to jen hra…zábava se špetkou balancování na tenkém ledě.
Dlouholetou múzou a nevyčerpatelnou inspirací je pro Zuzku Alison Goldfrapp a to nejen ona, ale i její hudba. „Hudba ve mně odjakživa probouzí představivost a je při výtvarném přemýšlení důležitá, protože neruší vizuálně. Fantazie poté nemá hranice. Nechci se upínat na to, co můžeme vidět, zajímá mě to, co vidět není,“ dodává Zuzana Kubíčková. Roisin Murphy – módní ikona, jejíž poslední album Zuzanu provází od začátku kolekce.

Zuzana Kubickova ICONIQ SKICA

Lukáš Macháček
Inspirací Lukášovi pro novou kolekci byla obecně architektura a interiér. Díky partnerovi je s ní denně v kontaktu. Múzou návrháře je téměř vždy příroda, respektive její materiály, z čehož také vychází barevnost pro kolekci S/S 2016.

Lukas Machacek

Pavel Brejcha
Dámská jarní kolekce Pavla Brejchy bude mít 16 siluet a bude tmavších odstínů. Inspirací Pavla je vždy tvar. Rozvíjí formy z předešlých kolekcí a objevuje souvislosti. V jarní kolekci stavěl oděvy od těch úplně jednoduchých až po tvarově složité, které následným stylingem jsou zahaleny do nálady „Urban mermaid“. Používá šusťákovinu, softshell, režné plátno nebo košilovinu a hedvábí.

PBrejcha_mood_SS16

Chatty
Kolekce S/S 2016 bude obsahovat 23 outfitů a to retro i neretro. Kolekce je inspirována vzpomínkami z dětství designérek. Je inspirována retrem, ale retro to přitom zcela není. Oblečení by mělo být současné a mělo by jít o nadsázku. Návrhářky chtějí své zákaznici dopřát celé spektrum oblečení, aby fungovalo v kteroukoli denní dobu a dobře se kombinovalo s dalšími kousky kolekce. V kolekci najdeme hodně kabátků a topů, ale i několik šatů.

chatty

Hana Frišonsová
Hanka bude prezentovat kolekci Monuments, ve které na tiscích a aplikacích spolupracovala s umělkyní Věrou Vtípilovou. Kolekci designérka předváděla již na holandském festivalu Fashionclash Maastricht 2015 a od té doby se rozrostla a tak nás čekají novinky. Hanka ráda pracuje s různými motivy sci-fi a také s charaktery. Tentokrát se jedná o dystopický příběh o lidech ze smetiště.

FC15_S5_01FRISONSOVA_185

Monika Krobová
Na módním týdnu bude Monika prezentovat kolekci „The Cut Outs“, což je návrhářky diplomová práce na UMPRUM. Jedná se o dámskou kolekci, která konceptuálně pojímá téma uniformních prvků a význam dekor. V kolekci řeší, jak uniformy ovlivňují svého nositele a také to, jak ovlivňují vnímání nositele okolní společnosti. Kolekce je postavena na různých druzích denimu a hedvábí, objevuje se v ní také batist, který má návrhářka ráda.

11847409_685493144885238_656944004_o

Foto: Archiv návrhářů