MBPFW: Ohlédnutí šéfredaktorky i designérů

/ Redakce

Už to budou dva týdny, co se Praha na okamžik znovu změnila v módní centrum, které má světu co nabídnout. Poprvé se odehrál jarní Merecedes-Benz Prague Fashion Weekend.

Všechny emoce opadly. Média už informovala o všem, co úzce s MBPFW souviselo a nyní je ten správný čas tak trochu bilancovat a hodnotit. I když jistě mnoho lidí působící na české módní scéně by namítlo, zda právě já mám právo to udělat. Iconiq a ani já nejsme členy pomyslné české módní rodiny. Stojíme tak trochu opodál. Nepatříme žádnému vydavatelství, žádné firmě zpravující média a ani bloggerský svět nám nediktuje pravidla hry.

Nadchl mě rozhovor s Jessicou Michault v Hospodářských novinách. Její slova, že pokud chcete uspět, tak zapomeňte na film Ďábel nosí Prada a vsaďte na “upřímnost, spolehlivost a slušnost”. A právě proto Iconiq vznikl. Nemyslím si, že se česká módní média (na výjimky) těchto slov drží. Dle mých informací se Jessica Michault hodlá do Prahy znovu vrátit a to je jistě první skvělá kritika padající na MBPFW.

Jessica Michault

Jessica Michault

Já osobně jsem konečně absolvovala fashion weekend téměř celý. Chtěla jsem nasát tu atmosféru v přímém přenosu a nejen z fotografií či vyprávění redaktorek. Místo bylo velmi inspirující, neobvyklé a svým nádechem i interiérem se přiblížilo lokacím, které si vybírají světoví módní návrháři. Kurátorský výběr kolekcí byl rovněž podařený, i když stále tak trochu postrádám modely, které patří do vysoké elegance. Avantgarda a originalita jsou jistě v módě žádané, ale eleganci, noblesu a jednoduchost by bylo rovněž příjemné obdivovat a vidět ve svém šatníku. Česká móda stále spíše připomíná umění hodné velkolepých výstav, ale nositelnost jim z podstatné části chybí. Pokud kdokoli cokoli bude namítat, pak kde jsou ty modely v Praze viditelné? Ve které kanceláři, agentuře či butiku mohu takto oblečené lidi potkat? A tím hned navazuji na tzv. street style. Hodně ho sleduji i díky Iconiq stylovému deníčku napříč celým světem. Extravagantnost ve stylu kabátu připomínající nafukovací spací pytel můžeme vidět i v Paříži, ale vedle toho můžeme obdivovat rovněž ženy na vysokých podpatcích s psaníčky v krásných šatech. Když jsem se ptala německých bloggerů Dandy Diary na český street style, pánové byli velmi vyhýbaví. Nechtěli nejdříve na rovinu nic říci, ale postupně z nich vypadlo, že žádný velký dojem jsme na ně neudělali. A asi právě proto, aby to o víkendu bylo jiné, se do prvních řad dostali lidé, kteří mají tu odvahu jednou dvakrát za rok obléknout nějakou šílenost, klobouk nebo barevné botasky, aby tak dali pokrytecky najevo, jak moc té módě tady u nás rozumíme. Obléknout se do modelu, který vyvolává pozornost, není důkaz lásky k módě. A to upozorňuji, že není směrované nejmenované bloggerce, kterou osobně respektuji a sleduji právě pro její mimořádný projev, který si drží za každých okolností, ale všeobecně.

Fandím českým módním tvůrcům. Iconiq se je snaží podporovat a to zcela nezištně a upřímně, i když neustále poslouchám, že Iconiq je komerční médium, které ničemu nerozumí. Je komerční, protože má náklady a tým lidí. Ony to mají lifestylové magazíny snad jinak??????? MBPFW je zajímavý projekt, který se v čase stále mění, a to je dobře. Jen si stále osobně myslím, že českou módu až tak moc nikam neposouvá. Stále se drží v přísně uzavřeném kruhu lidí a to je velká škoda. Potenciálních zákazníků mimo vyhraněné území je určitě celá řada, jen je vpustit dovnitř. A teď jsme zvědavá, kolik “pohlavků” za svou upřímnost schytám.

Michaela Hošková

Michaela Hošková

Neváhala jsem a oslovila několik českých designérů, aby mi dali jejich zpětnou vazbu, jak se jim jarní fashion weekend líbil a zda by měl mít své pokračování.

“Akce se povedla, jasně, že jsou vždy nějaké mouchy, které jsou právě od toho, abychom jsme se na nich učili a příště to bylo lepší, ale hledat na všem jen chyby, to je snadný. Já bych vlastně celkově tu akci chtěla vyzdvihnout…poprvé v historii se u nás něco s takovým výrazným posunem děje a je super, že jsem mohla být u toho. Konečně má akce fashion week svůj pravý význam a designer z ní získá nějaký feedback. Minimálně srovnání s konkurencí a to právě i v tom mezinárodním měřítku, což pak může přinést do další tvorby větší nadhled. Je to pak i takový hnací motor! Když jsem pak venku, je super, že můžu s klidem říct: v Praze máme taky fashion week!,”říká talentovaná módní návrhářka Petra Ptáčková.

Petra Ptáčková

Petra Ptáčková

“Byla to zábavná, bláznivá a hlavně pracovní jízda. Událost MBPFW je jediná platforma pro návrháře na úrovni a stojí za ní momentálně team lidí, který jí dává elán a akci posouvá kupředu. Dvě sezonní prezentace k oděvní tvorbě patří a my můžeme být jenom rádi, že se to podařilo,” říká trio návrhářů La Formela.

La Formela A/W 2015-16

La Formela A/W 2015-16

“S prvním jarním MBPFW jsem moc spokojená. Organizace backstage a všeho kolem byla bez problému. Věřím, že krásné prostory ZIBA okouzlily nejen mě, ale i diváky, kteří se na přehlídky přišli podívat. Myslím, že to byl výborný krok správným směrem a těším se na další ročníky,” říká Zuzana Kubíčková.

Zuzana Kubíčková

Zuzana Kubíčková

Foto: MBPFW; The Emblem Hotel