MBPFW: Přehlídku Zoltána Tótha doprovodí PKF – Pražská komorní filharmonie

/ Lenka Komrsková

Slovenský designér, student Ateliéru designu oděvu a obuvi pražské UMPRUM a vítěz soutěže VAN GRAAF Junior Talent 2017 Zoltán Tóth spolupracuje na své třetí samostatné přehlídce na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku s Pražskou komorní filharmonií.

Jarní kolekce 3

Návrhář, který se na molo MBPFW vrací po šestiměsíční stáži u módního domu Ann Demeulemeester v Antverpách, se rozhodl pro vážnou hudbu a filharmonii, aby podpořil lehkost a eleganci modelů a umocnil jistý zážitek „nereálnosti“.

Inspirací pro kolekci na jaro a léto 2020 s jednoduchým názvem „kolekce 3“ byla totiž Tóthovi tvorba tří představitelů nové slovenské módní a umělecké fotografie – Michala Pudelky, Evelyn Benčičové a Márie Švarbové. Stylizované vize těchto umělců mají společný základ v postmoderním okouzlení unifikovaným světem socialistické společnosti a každý autor po svém zachycuje paradox izolace a osamění v rámci skupiny a společnosti. Právě ten a především jisté zacyklení nebo uvěznění v pomyslném kruhu je momentem, s nímž Tóth pracoval na střizích nové kolekce.

Fotografická kompozice, práce s perspektivou i specifická barevnost inspirovaly Tótha k použití konkrétních materiálů, především jeho oblíbeného hedvábí. „Oděvy tvořím tak, aby fungovaly jako artefakty i ve 2D formě a mohly být vystavené jako obrazy. Oblečení modelů na tělo, a tudíž přenesení do 3D rozměru vdechne jejich plošné formě nový život. Klasická hudba tuto transformaci v mém vnímání dokonale doplní,“ říká mladý návrhář.

Barokní hudební doprovod

V podání souboru PKF – Prague Philharmonia na Tóthově přehlídce zazní hudba jednoho z největších a nejuznávanějších skladatelů italského vrcholného baroka 17. století Arcangela Corelliho. PKF – Prague Philharmonia založená v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka jako hudební těleso mladých umělců sklízí v současné době úspěchy na domácí i mezinárodní scéně klasické hudby.

„O propojování různých uměleckých disciplín usilujeme od začátku mého působení na MBPFW. Ať jde o vizuální umělce, fotografy, filmaře, hudebníky a další, je vždy zajímavé pozorovat jejich vidění módy a inspiraci, kterou se umělci vzájemně obohacují. Těší mě, že móda láká i klasické žánry – v minulém roce špičkové tanečníky Baletu Národního divadla a letos Pražskou komorní filharmonii,“ říká Lukáš Loskot, ředitel MBPFW.

Partnerem přehlídky Zoltána Tótha na MBPFW SS20 je francouzská značka designového nábytku Ligne Roset. Přehlídka Zoltána Tótha supported by Ligne Roset se uskuteční v pondělí 2. září 2019 od 21h. Vstupenky jsou v předprodeji v síti GoOut.

Foto: Mercedes-Benz Prague Fashion Week