MBPFW SS2016: CHATTY a jejich sonda do minulosti

/ Redakce

Designérské duo Radka Sirková a Anna Tušková mě přivítaly ve svém showroomu, kde mi vyprávěly o své nové kolekci, kterou za pár dní představí na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. A to tak barvitě, že už se nemůžu dočkat, až ji uvidím na vlastní oči. Nechte se také vtáhnout do jejich jarních návratů a inspirací.

Screen shot 2015-08-15 at 9.32.38 PMČím nás překvapíte na letošním Fashion Weeku?
Radka: Připravujeme kolekci jaro/léto 2016, která bude mít asi 23 outfitů a bude i nebude retro.

Tak bude nebo nebude retro?
Anna: Kolekce je inspirována našimi vzpomínkami z dětství, je inspirována retrem, ale není to retro. Snažily jsme se, aby byla současná a zatím z ní máme pocit, že bude hodně o nadsázce.

Radka: Snažíme se jí nebrat úplně vážně, ne že bychom se jí nevěnovaly, ale spíše se při její tvorbě snažíme být mentálně svobodné. Asi tak, jako když nám bylo třeba dvanáct.

Anna: Už při práci na zimní kolekci 2015-16 jsme zjistily, že se nám dobře pracuje jakmile je pro nás tvorba hrou. Když se oprostíme od byznysu, protože konfekce není naše cesta, a proto jsme se vrátily na začátek. Pracujeme tak, jako když jsme se značkou CHATTY začínaly, hrajeme si. Zároveň jsme se v téhle kolekci vrátily po čtyřech sezónách také k denimu.

Screen shot 2015-08-15 at 9.31.48 PMByla nějaká konkrétní vzpomínka, která vám byla inspirací?
Radka: Je to více vzpomínek dohromady.

Anna: Ta kolekce pořád ještě vzniká a s každým novým outfitem přibude i nová vzpomínka.

Radka: Proces navrhování je pro nás silnější, dotýká-li se nás téma osobně. Ona kolekce nevznikne během dvou týdnů, ten proces trvá třeba čtyři měsíce a je těžké nějakým způsobem její téma udržet a nezapomenout o čem to celé vlastně je. Čím více se nás tedy téma dotýká, tím je to přirozeně snazší.

Jak vás napadlo vydat se právě do svého dětství?
Anna: Vzniklo to spontánně, Radka mi po jednom víkendu volala s tím, že se mám jít podívat k rodičům do archivu, protože ona si jej projela a je to úplně boží.

Radka: Ponořily jsme se do archivů našich rodičů, vybíraly jsme fotky, které se nám nějakým způsobem líbily a bylo jedno jestli svou barevností, náladou, kterou jsme si pamatovaly nebo tím, co má na fotce člověk na sobě. A s těmi fotkami jsme začaly pracovat. Dokonce se nám začaly dít takové věci, jako že náš společný kamarád našel úplně náhodou někde v prachu na půdě polaroid nás dvou a donesl nám ho. Je to věc, která nám najednou krásně zapadá do celého toho tématu.

Screen shot 2015-08-15 at 9.32.59 PMCo všechno v kolekci najdeme?

Radka: Chceme své nositelce dopřát celé spektrum oblečení, aby to fungovalo v kteroukoli denní dobu a dobře se jí to kombinovalo s dalšími kousky z kolekce. Proto tam máme hodně kabátků a vršků, na nás kupodivu i hodně šatů…

Co to, že jste se pustily do šatů?
Anna: Tak nějak to vyplynulo.

Radka: Není to nějaký vypočítaný kalkul, prostě nám to tam v průběhu tvorby sedlo. Kolekce musí mít určitý progres a pro nás i malý příběh, který začíná s prvním outfitem a končí tím posledním.

Jaká žena bude podle vás nositelkou této jarní kolekce?
Radka: Konkrétně žádnou vysněnou ženu nemáme, i když se snažíme si během tvorby nositelku nějak vymodelovat. Ale určitě je to žena, která žije ve městě, je aktivní a žije aktivní život ve kterém se nebojí říci svůj vlastní názor. Nechci říkat nějaké klišé, že je to žena, která se nebojí být sama sebou, protože taková by měla být každá. Ale opravdu by to měla být žena, která svým oblečení dá najevo svůj názor nebo náladu.

Zdroj foto: Archiv CHATTY, www.chatty.cz