MBPFW SS2016: Hana Frišonsová a její příběh ze smetiště

/ Redakce

Další z designérů, kteří nás nechali nakouknout pod pokličku své tvorby, je Hana Frišonsová. Extravagantní návrhářka inspirujícíc se sci-fi příběhy je jednou z těch, které jsou nepřehlédnutelní, zapamatovatelné a alespoň jednou v životě musíte jejich přehlídku vidět.

aDSC04739Hanko, jakou kolekci předvedete na MBPFW SS2016?
Budu prezentovat kolekci MONUMENTS, ve které jsem na tiscích a aplikacích spolupracovala s umělkyní Věrou Vtípilovou. Kolekci jsem předváděla již na holandském festivalu Fashionclash Maastricht 2015, od té doby se ale rozrostla a tak nebude ani její prezentace identická.

Jaká byla inspirace při její tvorbě?
Většinou pracuji s různými motivy sci-fi a také s charaktery, tentokrát se jedná o dystopický příběh o lidech ze smetiště. Ti jsou zasaženi různými chemikáliemi, degeneracemi a zvláštními nemocemi, východisko hledají v lásce a svůj svět budují z ruin. Ve výsledku je to vlastně fatální lovestory.

FC15_S5_01FRISONSOVA_185Vaše inspirace je velice zajímavá. Jak dlouho vám trvalo celou kolekci navrhnout?
Samostatný příběh vzniká poměrně dlouho, podle různých impulsů a diskuzí v průběhu tvorby se pak postupně formuje moje kolekce. Další 3 měsíce mi pak trvalo ji vyrobit. Moje práce je velmi organický proces a já se v něm nerada omezuji i vlastními mezníky, které jsem si vytyčila na začátku.

Prozradíte, jaké materiály jste v kolekci použila?
Snažím se pracovat s českými materiály, většinou je to bavlna nebo bambus. Mám ráda přírodní materiály, ráda si je sama barvím a také s nimi lépe pracuje. V téhle kolekci najdete také hodně džínoviny v mnoha odstínech.

Zdroj foto: Archiv Hany Frišonsové, www.hanafrisonsova.com