Měsíc “kníračů” je tady! 10 známých osobností, které knír skutečně proslavily!

/ Redakce

V listopadu se každoročně koná charitativní akce s názvem Movember. Účelem této charitativní akce je získání finančních prostředků a zároveň zvyšování povědomí o zdraví mužů. Symbolika je zaměřena především na prevenci typicky mužského onemocnění, kterým je rakovina prostaty. Své jméno tato charitativní akce získala složeninou dvou anglických slov – knír (moustache) a listopad (November).

Ne každému však knír sluší, a tak u některých slavných jsme rády, když listopad končí. Jsou však i muži, kteří knír proslavili a stal se pro ně typickým. Bohužel ne vždy to bylo v tom pozitivním slova smyslu, přesto právě pro jejich knír jsou dodnes snadno parodováni. A pozor mezi významné muže s knírem se dostala i jedna žena, o které se tvrdí, že ona je nejslavnější osobností s knírem.

Salvador Dalí

Dalí byl slavný katalánský malíř, který patřil mezi významné surrealisty. Dalíhobrazy jsou založeny především na snové imaginaci. Běžné věci pod jeho štětcem získávaly neobvyklé formy. Jeho inspirací se stali umělci výrazných jmen jako Henri Matisse, Pablo Picasso a René Thom. Jako typický umělec musel být i Dalího vzhled něčím výjimečným a snadno rozpoznatelným. Když se kohokoli zeptáte na tohoto významného a zcela nepřehlédnutelného umělce s nezaměnitelným “rukopisem”, první co zazní nejsou názvy obrazu, ani umělecké hnutí, do kterého patřil, ale právě onen nezaměnitelný knír.

Salvador Dalí

Salvador Dalí

Hercule Poiret

Malý belgický detektiv Hercule Poirot byl ztvárněn již celou řadou herců. Tím posledním je David Suchet, kterému rovněž nechybí knír až neuvěřitelně dokonale upravený. Právě takto nezaměnitelného si ho představovala jeho stvořitelka legendární královna detektivek Agatha Christie.

afd2586463cfdd987080a34593d244e3

Růžový panter Peter Sellers

Peter Sellers v roli potrhlého šéf-inspektora Clouseaua je pro všechny lehce dříve narozené nezapomenutelným hrdinou, který nejen detektivně napínal, ale především dobře bavil. Celkově slavní detektivové se bez výjimečného vzhledu nikdy neobešly. Vzpomeňme slavného Colomba, který by bez svého typického “baloňáku” vůbec neexistoval.

tumblr_lwjqw3jxqp1r53ppjo1_500

 

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin se proslavil nezapomenutelným způsobem jako malý legrační mužík s buřinkou a knírkem, který později byl často spojován s Adolfem Hitlerem. Charlie Chaplin byl geniální herec, režisér a scenárista a bezesporu patřil k ikonám filmového umění ve 20. letech.

5c0be763b31e6c7ddb9d0f1ebfc9ba3c

Albert Einstein

Fyzik, který je označován za největšího vědce 20. století a nositele Nobelovy ceny. Byl to výjimečný muž v mnoha směrech. Zařadil se v současnosti i mezi slavné autisty. Prý trpěl Aspergerovým syndromem a díky tomuto zjištění se na toto “postižení” hledí zcela odlišně. Nezaměnitelný byl i jeho vzhled, který dodnes vyvolává posměch, na který jsme však pyšní.

albert_einstein_head

Adolf Hitler

Nelze tohoto muže nezařadit mezi “vousáče”, kteří dali knírům jiný rozměr. Jeho děsivý vzhled byl bohužel stejný jako činy, které za 2. světové války vykonal. Černý úzký knír mezi muži zcela vymizel a stal se už jen parodií v komediálních seriálech či filmech.

220px-bundesarchiv_bild_183-s62600_adolf_hitler

Freddie Mercury

Další kontroverzí postava, která zcela změnila pohled na rockovou hudbu i nemoc zvanou AIDS. Freddie byl naprosto geniálním hudebníkem s nezaměnitelným projevem a originalitou. Jeho dlouhý černý knír se rozhodně stal své doby ikonickým. Bohužel vedle kníru Freddieho “proslavil” i boj s nemocí jménem AIDS, které nakonec podlehl.

03-freddie-mercury-w529-h529

Václav Havel

Dramatika, esejistu, největšího kritika komunistického režimu a v neposlední řadě prvního prezidenta České republiky si bez jeho kníru vůbec nedokážeme představit. Patřil k němu stejně jako názory a boj, kterým naši zemi osvobodil od totalitních okovů.

vaclav_havel_cut_out

Josif Vissarionovič Stalin

Stalin často vyvolává děsivé emoce jako Hitler. I on stojí za řadou zmařených životů nevinných lidí. A i jeho knír se stal dominantním prvkem ostře vyhlížejícího vzhledu.

stalin_lg_zlx1

Frida

Ikona mexického umění Frida Kahlo je nepřehlédnutelná žena v mnoha směrech. Její malířství se řadí stejně jako to Salvadora Dalí do stylu znepokojivého surrealismu. Obrazy, které tvořila v podstatě vyprávějí o životě této neklidné mladé ženy, která oplývala velkým talentem, ale rozhodně ne ordinérní krásou. Bouřlivý partnerský život prožila se svým manželem, kterého obdivovala už od svých patnácti let.

66b5075c561a533728556a3aa1457c0b

Foto: Wikipedia.org; Pinterest.com