MFFKV: Dalším skvostem festivalu bude herečka Laura Dern

/ Redakce

Herečka, kterou si diváci pamatují především ze snímku, ve kterém pobíhalo nejedno stádo prehistorických zvířat, přijíždí na MFFKV 2014.

Celým jménem Laura Elizabeth Dern své dětství prožívala trošku jinak, než by si dítě mohlo přát. Rodiče se v jejím útlém věku rozvedli a s matkou se mnohokrát stěhovaly, než se opět vrátily do Los Angeles. Možná proto později ve filmech hledala smysl a hlubší význam, který by divákům něco dal.

Herectví ji lákalo od dětství a fakt, že nedokázala zapadnout mezi spolužáky, jenom potvrdil její ambice a nadšení v uměleckém směru. Začala tedy s divadelním kroužkem a zanedlouho ji čekala první větší herecká zkušenost pod taktovkou režiséra Adriana Lyne. Následovaly další role, některé z nich velmi obtížné, jimiž dokázala, že svou kariéru myslí vážně, a že skutečně něco umí.

I když se dříve na katolické škole nedokázala zařadit, později díky podnájmu u duchovní psychoterapeutky začala studovat náboženství a psychologii. Přátelství s režisérem Davidem Lynchem jí přineslo mnoho pozitivního a to nejen u filmu. V některých filmech Lynche se Laura objevila i po boku své matky.

'The Fault in our Stars' Screening

Jeden z první vážných vztahů Laury skončil nemilým překvapením. Po návratu z natáčení zjistila, že je její přítel ženatý a od té doby ho již nikdy neviděla. Všechno trpké příkoří na cestě životem nakonec přináší své ovoce, jen bylo třeba chvíli počkat.

Rok 1993 přináší roli, kterou se Laura zapsala do paměti diváků nejvíce. Jurský Park ji totiž mimo slávy přinesl i krátkou za to intenzivní lásku s kolegou Jeffem Goldblumem. Laura se nebála přijmout roli lesbičky v seriálu ELLEN a také za ni byla nominována na cenu Emmy.

O další lásku Billy Boba Thorntona přišla kvůli herecké kolegyni Angelině Jolie, avšak i tento příběh má šťastný konec a s pravou láskou Benem Harperem ji zanedlouho seznámila nejlepší kamarádka Meg Ryan. V roce 2001 se jim narodil syn Ellery Walker a o tři roky později dcera Jaya.

Laura Dern laughing with

Laura Dern není jen herečkou. S lidmi bez domova vedla rozhovory a sepisovala je do knihy. Rovněž bojovala za ženská práva v Afghanistánu. I když si možná v tuto chvíli vybavíte především snímek Jurský park, Laura stojí za větší pozornost, a proto je nejvyšší čas shlédnout i jiné herecké výkony, které zvládla na jedničku.

Talent herečky přijíždí společné s ní do Karlových Varů. Při této příležitosti bude uveden film režiséra Davida Lynche s názvem Zběsilost v srdcích, kde si Laura zahrála s Nicolasem Cagem. Snímek získal v Cannes v roce 1990 Zlatou palmu.

Wild at Heart (1990) - filmstill

Foto: Profimedia.cz