Minimalistický šatník: Jak ho zvládnout, když milujete trendy a neradi něco vyhazujete?

/ Redakce Foto: Pinterest, collagevintage.com

Minimalismus je teď v módě na prvním místě. Zdá se, že po minimalistickém šatníku s padesáti kousky, touží každý. Jak si ho ale pořídit, i když nejste zrovna minimalista?

Je to tak praktické! Máte jen několik kvalitních kousků oblečení, které se k sobě dokonale hodí a jdou libovolně kombinovat. Zároveň ušetříte spoustu času a stresu, protože ráno budete oblečená raz dva. Navíc šetříte životní prostředí, protože nepodporujete řetězce s fast-fashion.

Zdá se, že minimalistický šatník je klíčem ke spokojenému a ekologickému životu? Minimalistický šatník ale nemusí být jen o tom, že máte padesát kousků oblečení. Ty mohou posloužit jako dobrý základ. Pokud ale milujete trendy a zajímavé kousky, zkuste prostě jen jiný přístup. Pro nové cool tričko totiž nemusíte chodit jen do Zara nebo H&M.

Jestli tak i vy toužíte po minimalistickém šatníku, ale zároveň potřebujete mít spoustu věcí a nechcete se jich hned zbavovat, máme pro vás pár tipů, jak i z vás může být minimalista!

 1. Jděte na to pomalu
  Nejprve se podívejte do skříně a vyházejte všechno, co vás nebaví, není vám to, je to roztrhané nebo je vám to malé. Všechno zbylé oblečení si pověste ven na věšák. Za týden nebo měsíc se do skříně vraťte a všechno, co jste neměla na sobě, dejte pryč. Nemusíte to rovnou vyhazovat, jen to odkliďte ze skříně. Proces opakujte několikrát do měsíce. Vyhazovat můžete třeba po jednom kousku, postupně vám tak ve skříni zbude jen to, bez čeho zkrátka nemůžete žít.

 2. Mějte všechno na očích
  “Štendr” na oblečení je skvělý pomocník, protože pokud máte své oblečení stále na očích, budete v obchodech sahat automaticky po věcech, které se hodí do vašeho šatníku. Na ta nejvíce viditelná a nejsnadněji dostupná místa si pověste to, co nosíte nejradši a nejčastěji.

 3. Investujte
  Postupně začněte investovat do toho, co nosíte nejčastěji. Pokud se na vašem finálním štendru objevilo sako, podívejte se po nějakém kvalitním a dokonalém. Taková investice se totiž opravdu vyplatí.
 4. DIY
  Pokud je pro vás minimalismus především cestou, jak šetřit životní prostředí a méně utrácet za oblečení, pak zkuste kreativní přístup. Dá to sice trochu více práce a zabere to čas, ale zkuste to. Vyrábějte, vymýšlejte a buďte kreativní. Ze starého oblečení si zkuste vytvořit něco nového, tím ušetříte peníze i životní prostředí. Navíc budete mít spoustu originálních kousků, které jen tak někdo nemá.

 5. Z druhé ruky
  Pokud potřebujete mít pocit, že máte hodně oblečení a spoustu možností, zkuste sekáče! Snadno tam najdete trendy kousky, nebo si je můžete s trochou fantazie a šikovnosti z oblečení ze secondhandu sami vyrobit. Všechno, co už nebudete chtít pak do sekáče zase vraťte. Že na secondhandy zrovna moc nejste? Pak zkuste některé výběrové, nabízejí skvělé kousky, ale vypadá to v nich jako v klasických obchodech. Ten pocit, když najdete dokonalý trenčkot za dvacet korun, ale za trochu toho hledání stojí.
 6. Vyměňujte s kamarádkami
  Abyste nemusela neustále do obchodů s rychlou módou, domluvte se s kamarádkami, které také touží po tom, mít minimalistický šatník, že si každý měsíc uděláte večírek, kde si vyměníte staré oblečení.
 7. Zkuste lokální brandy
  Skvělé minimalistické kousky najdete i u lokálních značek. Většina českých návrhářů se navíc snaží o to, aby jejich kousky byly maximálně šetrné k životnímu prostředí. Nejen, že tak budete mít originální kousek, navíc ještě podpoříte začínající návrháře a drobné podnikatele.