Míříte do Itálie? Pak čtěte dál!

/ Redakce

Jestli patříte mezi ty, které italské sluníčko, moře a kultura uchvátily natolik, že jste se letos rozhodli strávit v Itálii opět dovolenou, je dobré před odjezdem vědět pár věcí, které málokdo z Čechů zná nebo se na to nikdy nezeptalo.

Vyberte správný měsíc!

Pokud existuje jeden letní měsíc, který opravdu NENÍ vhodný na letní italské radovánky, pak je to rrpen (ledaže byste hledali fronty, dopravní zácpy a lidi takřka hlava na hlavě). V srpnu má totiž většina fabrik, továren a firem zavřeno. Jedná se zejména o první dva srpnové týdny, ale většinou je celý srpen velmi chaotický i vzhledem k turistům, kteří tento fakt o italských „povinných“ dovolených neví. Nejvhodněji zvolte termín na začátku června až do poloviny července. Pokud se vám tyto měsíce nehodí, doporučuji začátek září – je stále sluníčko a místo chaotických a desorientovaných turistů zažijete ten pravý relax.

Je Itálie opravdu pro všechny?

Zaručeně ano! Vždycky ale platí pravidlo, jistá města i místa jsou zaměřena většinou na jednu kategorii lidí, kteří se tam také koncentrují. Pokud cestujete například s rodinou, nevhodnou volbou lokace je Rimini, které je známé především pro noční život a nespočet diskoték. Ideální pro přímořské rodinné cestování je útulné SanBenedetto, Viareggio nebo Senigallia známá pro nejjemnější písečnou pláž. Pokud je vašim přáním objevovat, pak vnitrozemí Itálie je pro vás jako stvořené. Nitrozemní města se zaměřují převážně na gastronomické a welness pobyty. Tady především doporučuji procestovat regiony Marche, Emilia Romagna a Toskánsko, které jsou považovány za gurmánské excelence.

intro

A co “Islámská hrozba?”

Pokud opravdu chcete vědět, jak se Itálie vypořádává s imigranty, pak čtěte dál. Reálně se nájezdy imigrantů z afrických zemí potýká Lampedusa odjakživa. Každoročně přijímají tisíce a tisíce nových imigrantů, kteří později dostanou azyl v některém z evropských států nebo zůstanou v Itálii. Je tedy běžné, že například na pláži potkáte ambulantního obchodníka se šperky, který nenáleží evropské rase a možná není ani křesťanem. Neznamená to hned, že by měl být jeden z islámských atentátníků. Dnes je spousta věcí příliš medializována a tak není divu, že se mnoho turistů obává zásahu Islamistů, kteří o sobě poslední dobou dali více vědět. Pokud se jedná o samotné umístění azylů pro imigranty, Itálie dbá na alokaci mimo turistické a kulturní zóny – tyto zóny jsou hlídány a není tak čeho se obávat.

Zvláštní, ale také zákazy

I když pro cestování stačí obyčejná občanka, není evropský stát jako evropský.
I v Itálii se můžete setkat s mnoha pravidly a zákony, které když porušíte, nemine vás tučná pokuta. Pokud například plánujete léto v dřevákách, městu Capri se vyhněte obloukem. Ano, v Capri je zakázáno chodit obutí v dřevácích! Obecnější pravidlo týkající se dresscodu je na téma plavky a bez trička. Dbejte, abyste při vstupu do baru či jakéhokoliv jiného veřejného prostředí byli oblečeni, nebo minimálně měli nějaký přehoz přes ramena (včetně baru, který je naproti pláži). Je libo při městské procházce osvěžení v kašně? Rozhodně ne, pokuta vás tady také nemine. Pokud cestujete s domácím mazlíčkem, budete muset navštěvovat speciální pláž, která mazlíčky povoluje, jinak jsou zvířátka na plážích zakázána. Poslední důležitý zákaz – všechny podniky, restaurace a bary jsou nekuřácké a v poslední době se k nim přidaly i pláže! Takovýchto zákazů, někdy i bizarních je spousta. Je tedy dobré vždy se dobře před odjezdem informovat na specifickou lokaci, kam máte namířeno, abyste nebyli nemile překvapeni.

sardegna

Nezapomeňme na sluníčko

Vhodný opalovací krém zabalte jako jedu z prvních věcí do zavazadla. Není nad to strávit bezstarostnou dovolenou bez spálenin. Sluníčko je v Itálii velmi ostré a mít s sebou krém s vhodným ochranným faktorem je pro „sněhové“ středoevropany jasné vítězství.

Snad vám těchto pár řádek ujasní všechny nezbytnosti, které vás před odjezdem mohou trápit, ať se už můžete jen těšit příjemné přátelské atmosféře a nefalšované vřelosti Italů na vaší jedinečné dovolené. To vám přeje redaktorka Cristina, rodilá Italka.

Foto: Archiv